Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patentli KOBİ'ye vergi yok

Giriş Tarihi: 15.12.2015
Patentli KOBİ'ye vergi yok

Patentli üretim yapan KOBİ'ler için kurumlar vergisi muafiyeti genişletildi. Yüzde 50 olan indirim, ürünün başarısına göre yüzde 100'e kadar çıkıyor

Türkiye'deki KOBİ'leri katma değerli üretim ligine taşımayı hedefleyen çalışmalar hızla hayata geçiriliyor. Kısa süre önce altyapısı tamamlanan ve uygulamaya geçirilen yeni düzenlemelere göre artık patentli üretim yapan şirketler, kurumlar vergisini yarı yarıya az ödeyecek. Patentin yarattığı katma değere göre bu oran yüzde 100 muafiyete kadar çıkabilecek. 'Sınai mülkiyet haklarına KDV İstisnası'nı içeren düzenlemeyle Ar-Ge'ye yatırım yapanların önemli rekabet avantajları elde etmesi planlanıyor. Ar-Ge teşviklerinde de patent öncelikli şart olarak belirlenecek.

YASA HEMEN ÇIKMALI
Öte yandan Meclis'te bekleyen Patent Yasası'nın hayata geçirilmesi de KOBİ'lerin öncelikli gündeminde. Son yıllarda Ar-Ge'ye milyarlarca liralık teşvik verildiğini belirten Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz bu desteklerin sanayiye dönüşmesinde şirketlerin sınai haklarının korunmasının önemli olduğunu söyledi. Karadeniz, Meclis'te bekleyen Patent Yasası'nın uzun vadede ekonomiye milyar dolarlık bir kaldıraç etkisi yapabileceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patentli KOBİ'ye vergi yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN