Yeni vatandaşlık dönemi

Giriş Tarihi: 8.1.2016
Yeni vatandaşlık dönemi
Vatandaş için yeni bir dönem başlıyor. Meclis'e sunulan ve Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Torba Kanun kapsamında atılan adımlar şöyle:
DÖVİZLİ ASKERLİK BİN EURO: Dövizli askerlikten yararlanmak için başvuranlar bin euro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.
KİMLİĞİNİ KAYBEDENİN CEZASI: TC kimlik kartı için 15 lira, değiştirme nedeniyle düzenlenen kartlar için 15 lira, kayıp kartlar için 50 lira ödenecek.
ULUSLARARASI AİLE CÜZDANI: Çiftlere uluslararası aile cüzdanı verilecek. Evliliğini süresinde bildirmeyene 80 lira ceza verilecek.
DOĞUM BİLDİRİMİ: Nüfus cüzdanını kaybedenle doğum olayını süresinde bildirmeyenlere uygulanan idari para cezasına son veriliyor.
YANLIŞ ADRESE CEZA: Adres bildirimini süresinde yerine getirmeyenlere kesilen ceza 480'den 80 liraya, gerçeğe aykırı verilen beyan cezası 963'ten 500 liraya indirildi.
PASAPORT HARCI: Öğrenimi süren 25 yaşını doldurmamış gençlere verilen pasaportlardan harç alınmayacak.
EMEKLİNİN YÜZÜ DE GÜLDÜ: Emekli olduktan sonra Bağ-Kur kapsamında çalışmaya başlayanların aylıklarından yapılan sosyal güvenlik destek primi kesintisi kaldırılıyor.
PRİM BORCU SİLİNİYOR: Lise ve dengi öğrenimden mezun olup 20 yaşını, yükseköğrenimden mezun olup 25 yaşını geçmeyenlerin sağlık primi devlet tarafından ödenecek. Mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren 2 yıl süreyle gelir testi yaptırmaksızın sağlık hizmeti alabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni vatandaşlık dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN