'Sağlıkta gelişmiş ülkeler ligindesiniz'

Novartis'in AMAC Başkanı Garcia, dünyada 2 milyar insanın ilaca ulaşamadığını belirterek, "Türkiye'de gelişmiş ülkelerdeki gibi güçlü bir sağlık sistemi var" dedi

Giriş Tarihi: 1.2.2016
'Sağlıkta gelişmiş ülkeler ligindesiniz'
Dünyanın sayılı ilaç şirketlerinden Novartis, Türkiye yatırımlarını genişletiyor. Türkiye'nin gerek sağlık sistemi gerekse de yatırım ortamı açısından gelişmiş ülkeler kategorisinde olduğunu söyleyen Novartis Asya-Pasifik, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi (AMAC) Başkanı Carlos Garcia, "Türkiye'de güçlü bir sağlık sistemi mevcut. Nüfusun tamamına yakınının sağlık hizmetleri devlet tarafından karşılanıyor. Bu, gelişmiş ülkelerde rastlayabileceğimiz olumlu bir durum" dedi.

725 MİLYON DOLAR İHRACAT
Türkiye'de uzun yıllardan beri yatırım odaklı büyüdüklerini belirten Garcia, SABAH'a şu açıklamaları yaptı: "Halen faaliyet gösteren 4 üretim tesisimiz ile son 10 yılda 725 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Türkiye'de en fazla ihracat yapan ilaç şirketi konumundayız. İlaç sektörü tarafından gerçekleştirilen ihracatın yüzde 22'si şirketimiz tarafından yapılıyor." Başında bulunduğu AMAC Bölgesi hakkında da bilgiler veren Garcia, "Bu bölgede nüfusun yüzde 52'si sağlık hizmetlerine erişebiliyor. Dünyada ise 2 milyar insanın bu hizmetlere erişimi yok. Bunun değişmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

İLACI TÜRKİYE'DE GELİŞTİRİYOR
NovartIs, Türkiye Ülke Başkanı Peter Catalino özellikle Araştırma- Geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarında Türkiye ile olan işbirliğinin arttığını ifade etti. Türkiye'de daha çok geliştirme tarafına yoğunlaştıklarını belirten Catalino, şunları söyledi: "Türkiye'deki pek çok hekim ile bu kapsamda çalışıyoruz. Ayrıca klinik araştırmalar konusunda ülkenizde ciddi ilerlemeler kaydediliyor. Türkiye'de bu alanda gerçekleştirilen çalışmaların yüzde 25'i şirketimiz tarafından yapılıyor. Bu alandaki yatırımlarımız devam edecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sağlıkta gelişmiş ülkeler ligindesiniz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN