"- arasındaki iş birliğini geliştirmeyi hedefliyoruz"

Giriş Tarihi: 29.4.2016 14:34
Türkiye-Ürdün arasındaki iş birliğini geliştirmeyi hedefliyoruz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, ile arasında ulaştırmanın her alanında iş birliğini geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı Ayman Hatahet ve beraberindeki heyetle basına kapalı gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklama yaptı.

En büyük hedeflerinin, dost ve kardeş iki ülkenin köklü ilişkilerinin geleceğe taşınması olduğunu dile getiren Yıldırım, ile Ürdün arasında ulaştırmanın her alanında iş birliğini geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Suriye'deki olaylar nedeniyle Ürdün, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine taşımalarda ciddi zorluk ve sıkıntılar yaşandığını anımsatan Yıldırım, "Bu sorunları aşmanın tek yolu, Ürdün ile arasında deniz taşımacılığının geliştirilmesinden geçiyor. Bu konuda müşterek çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca hava taşımacılığı konusunda gayet iyi konumdayız ancak bunu yeterli görmüyoruz. Karşılıklı ticaretin ve turizmin geliştirilmesi için bu alanda yapacağımız işler ve atacağımız adımlar var." diye konuştu.

"DEMİRYOLLARIMIZI GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

Ürdün Ulaştırma Bakanı Hatahet ise ikili görüşmede ele alınan konuların başında taşımacılık alanında alternatif yolların bulunmasının geldiğini vurguladı.

Türkiye'nin taşımacılık alanındaki geniş kapsamlı tecrübesinden yararlanmak istediklerini dile getiren Hatahet, şöyle devam etti:

"Biz de aynı şekilde Ürdün'de ulusal demiryollarımızı geliştirip, ulusal hatlarımızı oluşturmak istiyoruz. Ürdün, Suriye üzerinden Türkiye'ye, buradan da Avrupa'ya bağlanacak demiryolunun inşa edilmesinin yanı sıra Türkiye üzerinden Ürdün'e, buradan da Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerine demiryolu inşa edilmesi düşüncesini inceliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye-Ürdün arasındaki iş birliğini geliştirmeyi hedefliyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN