betonda çantacı terörü

Kentsel dönüşüm çalışmaları hızlanınca beton simsarları çoğaldı. Markalı hazır betona göre çok da ucuz olmayan bu ürünlerin kullanımının artması can ve mal güvenliğini tehdit ediyor

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Hazır betonda çantacı terörü
beton sektöründeki denetimsizlik, markalı konut dışındaki inşaat kalitesinde risk yaratıyor. Denetim şirketlerinin müteahhitlerle birlikte çalışması tehlikeyi büyütüyor. Milyon dolarlık binalarda bile maliyet düşsün diye 'çantacı' tabir edilen hazır betoncu aracıları piyasayı doldurdu. Öyle ki, Bağdat Caddesi'nde kim olduğu bilinmeyen ama daha ucuz ürün satan hazır betoncular çoğaldı. Beton'un Genel Müdürü Fatih Vardar, hazır beton sektöründeki denetimlerin eksik kalması nedeniyle yeni binalarda bile riskin olduğunu söyledi. Vardar, "Sektörde kim olduğu belli olmayan aracılar çoğaldı. Bağdat Caddesi'ndeki projelerde bile 3-5 lira daha ucuz olduğu için tercih edilen, ancak bir sorun çıktığında bulamayacağınız insanlar hazır beton satıyor" dedi.

% 50'DE GARANTİ BELGESİ YOK
Piyasadaki rekabeti 'korkunç' olarak nitelendiren Vardar, küçük şirketlerin pazarı paylaştığına dikkat çekti. genelinde 600 beton şirketinin faaliyet gösterdiğini belirten Vardar, bunların yarısının garanti belgesi niteliğindeki 'G' Belgesi'nin olmadığını vurguladı. Vardar, şöyle devam etti: "Türkiye'de 600 şirket, bin 200 tane beton tesisi var. Şirketlerin yarısında G Belgesi yok. Tesisi olmayıp betonu şirketlerden alıp satanlar var. 1999 depreminden önce de deprem yönetmeliği vardı ama siz onu kullanmaz ve denetlemezseniz sonuçları kötü olur. Eğer yönetmelikler biraz uygulansa kayıplar çok daha az olurdu."

BURSA BETON SEKTÖRÜN İLK BEŞİNDE YER ALIYOR
Bursa Beton, 1986'da kuruldu. Geçen yıl 240 milyon TL ciro yaptı, 2.5 milyon metreküplük de satış gerçekleştirdi. Bu yıl hedef 2.7 milyon metreküp satış ve 390 milyon TL ciroya ulaşmak. Fatih Vardar, "Güney Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteriyoruz. Buna rağmen sektörde ilk 5'teyiz. Toplamda 20 tesisimiz var. Grubun cirosu 800 milyon TL'yi, çalışan sayısı ise 2 bini buluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazır betonda çantacı terörü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN