Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütçe son 12 yılın en yüksek fazlasını verdi

ye Bakanı Naci Ağbal, "Bütçe, mayısta 3,7 milyar lira, ocak-mayıs döneminde ise 9,1 milyar lira fazla verdi. Böylece yılın 5 ayında 2004'ten bu yana en yüksek bütçe fazlasını verdik." dedi.

Giriş Tarihi: 15.6.2016 11:38 Güncelleme Tarihi: 15.6.2016 17:13
Bütçe son 12 yılın en yüksek fazlasını verdi

Bütçedeki güçlü performansı mayısta da sürdürdüklerini kaydeden Ağbal, hem mayısta hem de ocak-mayıs döneminde bütçe fazlası verildiğini belirtti. Ağbal, "Bu yıl mayıs ayında 3,7 milyar lira ile 2015 yılı mayıs ayına göre 2 milyar lira daha yüksek fazla verdik. Ocak-mayıs döneminde ise 2015 yılındaki 2,4 milyar liralık bütçe açığına karşın 9,1 milyar lira bütçe fazlası verdik. Böylece bu yılın ilk 5 ayında 2004'ten bu yana en yüksek bütçe fazlasını verdik." ifadesini kullandı.

İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI

"GELİRLERDEKİ GÜÇLÜ SEYİR BELİRLEYİCİ OLDU"

Faiz dışı fazla konusunda da güçlü bir performans sergilediklerini belirten Ağbal, mayısta 8,7 milyar lira, ocak-mayıs döneminde ise 33,3 milyar lira faiz dışı fazla verildiğini bildirdi.

Bütçenin, yılın 5 ayında son 13 yılın en yüksek faiz dışı fazlasını verdiğinin altını çizen Ağbal, "Bu performansı bölgemizde artan jeopolitik gerginliklere, dış ticaretteki sorunlara ve küresel finansal piyasalardaki dalgalanmaya rağmen elde ettik." değerlendirmesinde bulundu.

Bütçe performansında gelirlerdeki güçlü seyrin belirleyici olduğunu ifade eden Ağbal, özellikle gelir ve kurumlar vergisinin geçen yılın ocak-mayıs dönemine göre yüzde 16,2 artarak 58,9 milyar liraya ulaştığına dikkati çekti.

TÜRKİYE'NİN MARKALARI

"MALİ DİSİPLİNİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Bütçe performansındaki başarının AK Parti hükümetlerinin sürdürmekte olduğu disiplin politikasının en önemli göstergesi olduğunu vurgulayan Ağbal, "Önümüzdeki dönemde de mali disiplini sürdürmeye devam edeceğiz. Vergi ve harcama reformlarımız ile ekonomimizin büyüme performansını geliştirecek, katma değeri yüksek yatırımları ve nitelikli istihdamı destekleyecek ve ülkemizin gelişmiş ülkeler arasında yer almasını sağlayacağız." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütçe son 12 yılın en yüksek fazlasını verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN