Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ödemeler fon bankasına

Giriş Tarihi: 26.7.2016
Ödemeler fon bankasına

Bank ’nın tasfiye süreci fiilen başladı. Kredi kartı ve diğer her türlü kredi ödemeleri Birleşik Fon Bankası’ndaki hesaplara yatırılacak. Şu an hiçbir ödeme yapılmayacak

FETÖ'nün finans üssü iken, 29 Mayıs 2015 tarihinde yönetim ve denetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen ve 18 Temmuz 2016'da faaliyetleri geçici olarak durdurulan Katılım Bankası'nın (Bank Asya) tasfiye süreci başlatıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), TMSF tarafından düzenlenen satış ihalesine teklif gelmemesinin ardından Bank Asya'nın faaliyet izninin kaldırılmasına karar verdi.

SÜRECİ TMSF YÖNETECEK
TMSF tarafından dün yapılan açıklamada, "Bankaya ilişkin çözümleme süreci olumsuz neticelendiğinden, 18 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla bankanın faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasına karar verildi. Gelinen son aşamada, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 107. maddesinin son fıkrası gereğince bankanın faaliyet izninin kaldırılmasının BDDK'dan talep edilmesine karar verilmiş, TMSF'nin bu talebi üzerine alınan BDDK kararıyla Asya Katılım Bankası A.Ş.'nin faaliyet izni kaldırılmıştır. Alınan bu karar, bankanın TMSF tarafından yürütülecek tasfiye sürecinin başlaması anlamına gelmektedir" denildi.

MUDİLERE ŞU AN ÖDEME YOK
'de mevduatın 100 bin TL'ye kadar olan kısmı, TMSF güvencesi altında bulunuyor. Fakat, Bank Asya'da mevduatı olan kişilere şu aşamada ödeme yapılmayacağı belirtiliyor. TMSF'nin mevduatların geri ödenmesi ile ilgili yeni bir karar alması bekleniyor.

HİÇBİR BANKACILIK FAALİYETİ YAPMAYACAK
BANK ASYA bu süreç içerisinde bankacılık faaliyeti gerçekleştiremeyecek. Açıklamada, "Bankadan kaynak çıkışına neden olacak hiçbir ödemenin yapılması ve kredi kartı/kredi/senet ödemesi dışında hiçbir ödemenin kabul edilmesi mümkün olmayacak" denildi. Tasfiye süreci boyunca, kredi kartı ve diğer her türlü kredi ödemeleri Birleşik Fon Bankası'na yapılacak.

BANK ASYA'NIN KAPATILMA SÜRECİ
4 Şubat 2015: TMSF bankanın yönetim kurulu ve genel müdürünü değiştirdi.
29 Mayıs 2015: Yönetim ve denetim TMSF'ye devredildi.
1 Mart 2016: 9 aylık çözümlenme süresi 3 ay uzatıldı.
24 Mayıs 2016: Satış ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı.
15 Temmuz 2016: Satış ihalesine teklif gelmedi.
18 Temmuz 2016: Faaliyetleri geçici olarak durduruldu.
23 Temmuz 2016: Faaliyet izni kaldırıldı.

BORSADAN ATILDI
Borsa yönetimi, satış süreci başarısız sonuçlanınca, işlem sırasını 6 ay boyunca geçici olarak kapattığı Bank Asya'yı borsa kotundan çıkardı. Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, "Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından tasfiye sürecinin başladığı duyurulan Asya Katılım Bankası A.Ş.'nin Borsamız Yakın İzleme Pazarı'nda işlem gören payları 25 Temmuz 2016 tarihinden itibaren borsa kotundan çıkarılmıştır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödemeler fon bankasına
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN