ekonomisi güçlü

FETÖ darbe girişiminin hemen ardından notçular tehditler savurdu ama geçen sürede tüm yabancı analizlerinde ortak görüş, ‘ ekonomisinin gücünü koruduğu’ yönünde

Giriş Tarihi: 2.8.2016
Türkiye ekonomisi güçlü
FETÖ darbe kalkışmasının ardından 'ye bakış ve yapılan analizler ekonominin kırılganlıklarını vurgulasa da tüm analizlerin ortak paydası ekonominin güçlü yanı ve potansiyelin yüksekliği oldu. FT'den Bloomberg'e kadar birçok yabancı ajansa konuşan ekonomist ve yatırım bankalarının raporlarındaki ortak görüş, darbeyle birlikte ihracat ve turizm alanında hasar oluştuğu yönündeydi. Ancak bu düşüşlerin uygulanan reform programlarıyla yeniden tesis edilebileceği belirtiliyor. Bloomberg Editorial View, yazısında piyasalardaki ve kurdaki toparlanma dışında güçlü kamu maliyesi ve son 10 yılda elde edilen başarılarla 'nin geleceği için iyimser tablo çizilmesine neden olduğunu vurguladı. Reuters haber ajansının gelişmekte olan ülkeler üzerine dün yaptığı analizde Rusya, ve Güney Afrika borsalarındaki performansa dikkat çekildi. MSCI Gelişmekte olan ülkeler endeksi bir hafta içinde yüzde 1.3 değer kazandı.

BİRLİK VURGUSU
Türkiye'de siyasi partilerin işbirliğinin artmasıyla birlikte istikrarlı bir sürece girildiğinin ilk sinyallerinin alındığı vurgulanırken yapılan yorumlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Tüm partiler bir araya gelerek birliğimizi gösterdi ve kimse bu girişime destek olmadı" sözlerine yer verildi. Ayrıca siyasette sağlanan işbirliğinin istikrarı da getireceğinin altı çiziliyor. Al Jazeera'nin haberinde dünyanın en büyük krizini yaratan 2008'deki Lehman Brothers'ın batışının bile Türkiye'ye yatırımı kesmediği vurgulanırken kredi kuruluşlarının not indirmemesinin yabancı yatırımcı iştahını da devam ettireceği belirtiliyor. Japon Nikkei Review'daki analizde ise borsa ve kurda geçtiğimiz haftaki toparlanma da yerli ve yabancı yatırımcının ekonomiye olan güvenini destekleyen diğer etkenler olarak gösteriliyor.

PİŞKİNLİĞİN 'STANDARD 'I KALMADI
FETÖ'nün sokakta halk tarafından püskürtülen darbe girişimini gerekçe gösterip, yangından mal kaçırırcasına bir telaşla Türkiye'nin kredi notunu düşürerek tepkileri üzerine çeken uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) yeni bir pişkinliğe daha imza attı. Türkiye'nin yetki verdiği kuruluşlar arasında yer almamasına rağmen, not indirimi yapan S&P, bu kez Türkiye'nin riskini yükseltti. S&P, Türkiye'nin ülke riskini "orta derecede yüksek" düzeyinden "yüksek riske" revize etti. S&P tarafından yapılan açıklamada, ülke riski değerlendirme notunun bir ülkede iş yapıyor olmanın ekonomik, kurumsal, finansal ve hukuki riskleri hakkında kapsamlı bir değerlendirme olduğu ve kurum ile işletmelerin kredi notu üzerinde etkisi bulunabileceği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ekonomisi güçlü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN