İthal ürüne verimliliği denetimi

Giriş Tarihi: 16.8.2016
İthal ürüne enerji verimliliği denetimi

, mevzuatında uyum konusunda bir aşama daha kaydediyor. verimliliğinde yeni dönem başladı. 561 milyon dolarlık ithal ürün denetlenecek

de dışa bağımlı olan , bağımlılığı azaltacak yeni bir uygulamayı dün itibarıyla hayata geçirdi. İthalatta enerji verimliliği denetimi uygulaması başlatılırken, ilk aşamada ithal edilecek klimalar, elektrik motorları ve elektrikli süpürgeler enerji verimliliği denetimlerine ti tutulacak. Ekonomi Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmayla, ilk aşamada 561 milyon dolarlık ithalat enerji verimliliği yönünden denetlenecek. Uygulama ile aynı zamanda, AB mevzuatında da yer alan bu denetimin başlatılmasıyla Türkiye AB mevzuatında uyum konusunda bir aşama daha kaydedilmiş olacak. Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ithalat denetimleri kapsamında pek çok farklı ürünün, ilgili teknik mevzuatına uygunluğu yönünden denetlendiği belirtilerek, "15 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla bu denetimlerde yeni bir döneme geçildi. İlk aşamada klimalar, elektrik motorları ve elektrikli süpürgeler ürün güvenliği denetimlerinin yanı sıra enerji verimliliği denetimlerine de tabi tutulacak" denildi.

UYUMDA ÖNEMLİ AŞAMA
Bakanlık tarafndan yapılan açıklamada enerji verimliliği denetimi uygulaması ile Türkiye'nin AB mevzuatında uyum konusunda önemli bir eşiğin daha aşılacağı belirtildi. Uygulamanın orta ve uzun vadede; enerji etiketi olmayan ürünlerin ithalatına engel olunması ve verimsiz ürünlerden kaynaklanan elektrik israfının önlenmesinde etkili olacağını bildirdi. Ayrıca tüketicilerin enerji verimliliği konusunda bilinçlenmesine katkı sağlayacağının değerlendirildiği kaydedildi.

2023 VİZYONUNDA İLERLENİYOR
Hükümet bir yandan Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Öncelikli Dönüşüm Programı ile daha az karbon salınımıyla çevreyi korumayı hedeflerken, diğer yandan daha az girdi kullanımıyla rekabet gücünü artırmayı amaçlıyor. 2023 vizyonu çerçevesinde kamu binaları ve tesisleri başta olmak üzere enerji verimliliğini yaygınlaştırmak temel hedefler arasında yer alıyor..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İthal ürüne enerji verimliliği denetimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN