Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez Bankası'ndan yeni adım

Merkez Bankası (TCMB) Türk lirası zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirirken, Rezerv Opsiyonu Mekanizması (ROM) katsayılarında da bazı artışlar yaparak piyasaya yaklaşık 1.2 milyar TL ve 670 milyon dolar likidite sağlanacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 6.9.2016 10:08 Güncelleme Tarihi: 6.9.2016 11:07
Merkez Bankası'ndan yeni adım

TCMB'den yapılan yazılı açıklaya göre Türk lirası zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirildi. Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkânının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimleri ile altın imkânının ilk üç diliminde katsayılar 0.1 puan artırıldı.

Açıklamada "Rezerv opsiyonu kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde, söz konusu değişiklikler ile finansal sisteme yaklaşık 1.2 milyar Türk lirası ve 670 milyon dolar ilave likidite sağlanmış olacaktır" görüşüne yer verildi.

FAİZLERİN DÜŞMESİNE OLUMLU YANSIYABİLİR

Ekonomistler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılıklar ile ilgili kararının bankacılık sektörü için olumlu ve kredi faizlerinin düşmesine katkıda bulunacak bir gelişme olarak değerlendirdi.

Uzmanlar TCMB'nin kredi maliyetlerini düşürme yönünde adımlar atmaya devam ettiğini ve bu çerçevede zorunlu karşılıkları tüm vadelerde indirdiğini kaydetti.

TCMB'nin karşılık oranın azaltılması genişlemeci para politikasına işaret ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası'ndan yeni adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN