Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez’den indirim sinyali

Özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar için finansman maliyetlerinin halen yüksek olduğunu belirten Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, faizlerde ilave indirimler yapılabileceğinin sinyalini verdi

Giriş Tarihi: 29.9.2016
Merkez’den indirim sinyali
Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Çetinkaya, Sanayi Odası'nda (İSO) sanayicilere seslendi. Son dönemde finansal koşullarda sıkılık ortaya çıktığını belirten Çetinkaya, "Mevduat ve kredi faizlerinin seviyesi ile kredi standartlarına baktığımızda gelinen noktada bu sıkılığın devam ettiğini söylemek mümkün. Ücret ve komisyonlar dâhil edildiğinde özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar için finansman maliyetlerinin halen yüksek seviyelerde seyrettiğini görmekteyiz. Finansmanın vade ve teminat gibi diğer şartlarında da sıkılaşma gözlenmekte" diyerek faizlerde indirim yapılabileceği sinyalini verdi.

TOPARLANMA OLUR
Ekonomide yavaşlama dönemlerinde finansman koşullarının sıkılaşmasının bir ölçüde beklenen durum olduğunu anlatan Çetinkaya, "Finansmana erim şartları konjonktür dışı bir çok farklı unsurdan etkilenebilmektedir. Örneğin finansal sektörün iş modeli ve finansal derinlik ekonomide yaşanan dışsal şokların etkilerinin ılımlı bir döngü ile atlatılabilmesi açısından oldukça önemli olabilmektedir. Merkez Bankası olarak biz de finansal aracılığın ve genel finansal mimarinin döngüleri yumuşatıcı şekilde yapılanması konusunu önemsiyoruz" diye konuştu. Öncü verilerin sanayi üretiminde temmuzdaki gerilemenin geçici olduğuna işaret ettiğini söyleyen Çetinkaya, şunları vurguladı: "Kuşkusuz kısa vadeli eğilimlerin ötesinde, orta ve uzun vadede ekonominin büyüme potansiyelini etkileyen unsurlar son derece önemli. Bu açıdan bakıldığında da ülkemizin olumlu ayrışacağını düşünüyoruz."
MURAT ÇETİNKAYA'YA İSO'DA BÜYÜK İLGİ
Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın katıldığı İSO Meclis Toplantısı'na sanayicilerin yoğun ilgi göstermesi de dikkat çekti. Sanayicilerle İstanbul'da ilk kez böyle bir platformda bir araya gelen Çetinkaya'yı dinlemek isteyen işadamları salonu doldurdu.

İSO'DAN 15 TEMMUZ SONRASI İÇİN TEŞEKKÜR
İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve Meclis Başkan Yardımcısı İsmail Gülle de Başkan Çetinkaya'ya 15 Temmuz'dan sonra atılan adımlar nedeniyle teşekkür etti. İSO Başkanı Bahçıvan, "Üretim odaklı yeni ekonomi hikayemizde; üzerine titrememiz gereken sektör de sanayimiz olmalıdır" diyerek bankalardan faiz indirimi beklediklerini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez’den indirim sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN