Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gurbetçi ’ya AİHM’de dava açacak

Gurbetçiler, ’da çalıştıkları sürece kendileri adına işverenin yatırdığı sigorta primlerinin iadesi için dava açacak. Prim tutarı 100 milyar euroyu buluyor

Giriş Tarihi: 9.10.2016
Gurbetçi Almanya’ya AİHM’de dava açacak
Yurda kesin dönüş yapan 4 milyon işçinin 100 milyar euroluk prim alacağı mücadelesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşınıyor. Uluslararası Hak Arama Derneği'ni kuran gurbetçi Hasan Fettah, Türk işçilerinin 'da çalıştıkları dönemde sosyal sigortalar kurumuna yatan işveren payını alamadıklarını belirterek, dava açacaklarını söyledi.

SÖZLEŞMEYE AYKIRI
Avukat Kıraç Aras da 10 işçi adına AİHM'ye dava dilekçesini sunacaklarını belirterek, şöyle konuştu: "'da çalışan ABD, Kanada, Şili, İsrail, Japonya, İsviçre, Fas, Tunus gibi ülkelerin vatandaşlarına prim ödemeleri yapılıyor. Sadece Türkler'inkinde kesinti var. Söz konusu durum Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ayrımcılığı içeren 14'üncü maddesine aykırı." Aras, 'da Emeklilik Sigortaları Yasası'nın 210'uncu maddesinin prim iadesini düzenleyen bölümünde, "Primler sigortalının ödediği miktarda iade edilir. Eğer sigortalı ile net bedel karşılığı çalışma kararlaştırıldıysa işveren tarafından karşılanan primler çalışana iade edilir" denildiğini hatırlattı. Aras, "Madde bu kadar açıkken işveren payı Türkler'e ödenmedi. Söz konusu bu hukuksuzluğun giderilmesini talep edeceğiz. Diğer ülke örneklerini de dava dilekçesine koyacağız. Bu yapılan ayrımcılıktır" dedi.

İŞÇİ HAKKI AB HAZİNESİ'NDE
Avrupa Birliği ülkelerinde yıllarca çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönen 4 milyon gurbetçi, kendi hesaplarına yatırılan sosyal sigorta primlerinden sadece kendilerinden kesilenleri alabildi. Oysa, işveren tarafından da işçi adına prim yatırılıyordu. AB ülkeleri, Türk işçilerinden kesilen primleri ayrıldıkları dönemde verdi, ancak işverenin yatırdığı primler Hazine'ye aktarıldı. Hasan Fettah, 2007'de AB Adalet Divanı nezdinde de dava açmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gurbetçi Almanya’ya AİHM’de dava açacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN