Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100 günün rotasını çizdi

ABD’de seçimi kazanan Trump, ilk 100 günlük vaatlerini yayımladı. NAFTA ve TPP’den çekilmenin sinyalini veren çiçeği burnunda başkan, yabancı çıkar lobilerinin ABD seçimlerine para yardımını tamamen yasaklayacak

Giriş Tarihi: 11.11.2016
100 günün rotasını çizdi
ABD'de 9 Kasım'da yapılan seçimlerde Demokrat aday Hillary Clinton'ı geride bırakarak başkanlık koltuğuna oturan Cumhuriyetçi Donald Trump, orta vadede ülke ekonomisinde büyümeyi iki kat artırma hedefi paralelinde, ilk 100 günlük vaatlerini içeren metni yayımladı. Özellikle ekonomide Türkiye'nin şiddetle karşı çıktığı Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması'na (TPP) kapıyı kapatan Trump, yolsuzluk ve çıkar lobilerine de bayrak açtı.

YABANCI LOBİLER KAPI DIŞARI
Trump tarafından imzalanan metinde yasa dışı sabıkalı göçmenlerin iadesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın onayladığı anayasaya aykırı memorandumların ve başkanlık emirlerinin iptalinin yanı sıra yabancı lobilerin ABD seçimlerine para aktarmasının tamamen yasaklanması maddeleri dikkati çekiyor. Trump'ın 100 günlük icraat vaatlerini içeren belgede Washington'da yolsuzluğu ve çıkar lobisini ortadan kaldırmak için belirlediği altı önlem arasında, ABD'de yapılacak seçimler için yabancı lobilerin para yardımının tamamen yasaklanması öngörülüyor.

ÇİN'E MANİPÜLATÖR ETİKETİ
ABD'de işçilerin korunması amacıyla alınacak yedi tedbir arasında, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nın (NAFTA) yeniden müzakere edilmesi ya da anlaşmadan çekilme niyetine değiniliyor. Trump'ın icraat metninde ayrıca, ABD ile Pasifik ülkelerinden bazıları arasında serbest ticaret yapılabilmesi için uzun dönemdir üzerinde çalışılan Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması'ndan (TPP) çekilme planına işaret ediliyor. Bu başlık altında, Trump'ın Hazine Bakanlığı'na Çin'i döviz manipülatörü olarak etiketlemesi talimatı vereceğine yönelik bir bölüm bulunuyor. Trump, BM iklim değişikliği anlaşmalarına aktarılan milyarlarca dolarlık ödemeyi iptal edeceğini, bu parayı, ABD'nin su ve çevre altyapıları için kullanacağını belirtiyor.

ENERJİ POLİTİKASI DEĞİŞECEK
Seçim süresi boyunca pek çok kez enerji alanında yapmayı planladığı değişiklileri dile getiren Trump, ülkede "yeni bir enerji devrimi" başlatacağını, petrol, doğalgaz ve kömür üretimine ağırlık vereceğini ve bu alanlardaki düzenlemeleri hafifletmeyi hedeflediğini belirtmişti. Trump'ın, Obama'nın temiz enerji vizyonu kapsamındaki düzenlemelerini değiştirerek, petrol, doğalgaz ve kömür üretiminde kısıtlamaları kaldırması bekleniyor.

1.8 TRİLYON DOLAR TASARRUF
Enerji alanında daha fazla serbestlik sağlanmasının gayri safi yurtiçi hasılaya yılda 100 milyar dolar katkı yapacağını ifade eden Trump, bu durumun her yıl 500 bin kişiye yeni iş imkânı sağlayacağını açıklamıştı. Ülkede ticaret, enerji ve regülasyon alanlarındaki reformların ekonomiye yaklaşık 1.8 trilyon dolar tasarruf sağlayacağı tahmin ediliyor.

2 MİLYON YASADIŞI GÖÇMEN SINIRDIŞI
Metinde iki milyonu aşkın yasadışı sabıkalı göçmenin gönderilmeye başlanması ve bu kişileri geri almayan yabancı ülke vatandaşlarına vize verilmemesi maddesi bulunuyor. Trump ayrıca, kimlik sorgulamasının güvenli bir biçimde yapılamadığı, terör eğiliminin görüldüğü bölgelerden göçmen kabulünü askıya almayı taahhüt ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 günün rotasını çizdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN