Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İç giyimciler balo salonunda büyüdü

Avrupa’ya ihracatta ısrar etmeyip çevre ülkelere yönelen iç giyimciler, gittikleri ülkelerdeki otellerin balo salonunda topladıkları alım gruplarına, yaptıkları sıcak satışla büyüdü

Giriş Tarihi: 22.11.2016
İç giyimciler balo salonunda büyüdü
Ucuz Uzakdoğu malları yüzünden Avrupalı alım gruplarının bir bölümünü kaybeden iç giyim firmaları pazardaki açığı yeni bir modelle kapatmaya başladı. Fas, Gana, Cezayir, İran gibi ülkelere gidip en iyi otellerin balo salonunu kiraladıklarını ve bu mekanı fuar alanı haline getirdiklerini belirten Tüm İç Giyim Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Osman Alyüz, "10 gün önce bir ekip gönderiyoruz. İç giyim alıcılarını kapı kapı dolaşıp etkinliği tanıtıyoruz. Gelen alıcılara da yerinde satış yapıyoruz" dedi.

2 ülkeden 300 bin dolar
Afrika'da düşük işçilik maliyetleri yüzünden ağırlıklı olarak pijama ve basic tişört satışlarının çok yoğun olduğunu vurgulayan Alyüz, geçen yıl 900 milyon dolar olan pijama grubundaki ihracat rakamının sadece bu hamleyle 1.2 milyar dolara ulaştığını söyledi. 8 ay gibi kısa bir zamanda sadece iki ülkede elde ettikleri 300 bin dolarlık satışın sektör için çok ciddi bir kazanç olduğunun altını çizen Alyüz, "Şimdi bu modeli yeni pazarlarımızda da kullanacağız" dedi.

Darboğazdan sıcak parayla çıktık
Avrupa'ya ürün vermeye çalışmak yerine Türk Cumhuriyetleri, Körfez ve Afrika ülkelerine yoğunlaşmak gerektiği yönünde firmalara telkinde bulunduklarını dile getiren Alyüz, "Çevre ülkelerde yaşanan çalkantılar, Türkiye'deki terör olayları ve darbe girişimi derken sektör yeniden darboğaza girdi. Bu dönemde nakit akışı sağlayacak modellere odaklandık ve sıcak parayla darboğazdan çıktık. Başka sektörler de bu modeli uygulayacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İç giyimciler balo salonunda büyüdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN