Başbakan Yıldırım: "Dalgalanma 1,5 ay daha sürecek"

Giriş Tarihi: 1.12.2016 12:16 Güncelleme Tarihi: 1.12.2016 12:21
Başbakan Yıldırım: Dalgalanma 1,5 ay daha sürecek

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da düzenlenen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuşma yaptı. Yıldırım "Bu dalgalanma bir-bir buçuk ay daha devam edecek. 20 Ocak'a kadar, Trump'ın iş başına geldikten sonra taşlar yerine oturur" dedi.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları;

"BİZDE İKİ KAT SAPMA OLDU, AYRIŞMAMIZ OLDUĞU DOĞRU"

Kötümser olmak için çok sebebimiz olabilir. Ama biraz geniş düşünürsek kötümser olmamız için bir sebep yok. Tedbirler için kötümser düşünelim ama gelecek için kötümser olmamıza gerek yok. Yaşadığımız ortamı değerlendirmekte fayda var. 8 Kasım'dan sonra piyasalarda hareketlenme yaşıyoruz. Kurlarda oynamalar var, ekonomik belirsizlik söylentileri had safhada. Bunun arka planında ABD seçimlerinin tahminlerin dışında Trump'ın kazanması yatıyor. Trump seçim kampanyasında ABD'nin kendi içine yoğunlaşacağını anlattı. Amerika'nın son 50 yıldır ihmat ettiği altyapısını geliştirip halkın refahını artıracak çalışmalara yoğunlaşacak. Daha lokal bir bakış açısı. Bu söylem dünyada ekonomi üzerinde bir olumsuz etki yaptı ve dalgalanmalar başladı. Türkiye de bundan nasibini aldı. 8 Kasım'dan bu yana yaşananları Türkiye'ye mahsus görürsek yanlış yapmış oluruz. En fazla kayıp Meksika'da sonra Türkiye geliyor. Bizim bir ayrışmamız olduğu doğru. Doğruları konuşalım. Para birimleri yüzde 5-6 sapma yaptıysa bizimki onun iki katı. Bunun sebeplerini de biliyoruz.

"DALGALANMA 1,5 AY DAHA SÜRECEK"

Türkiye son dört ayda uçurumun eşiğinden döndü. 15 Temmuz'da biz ciddi bir sarsıntı yaşamadık. Darbe başarılı olamadı ve vatandaşlar ilk gün 2,5 milyar dolar bozdurarak bankalarda sıkıntı yaşanmamasını temin etti. Endişeye gerek yok. Bunun da üstesinden geleceğiz. Türkiye ekonomisi kapalı bir ekonomi değil. Her türlü tedbiri alıyoruz. 60 ihtilalinden hemen sonra IMF Türkiye'ye yerleşti 2013 yılına kadar. 2013'ten itibaren denetlenen ekonomi olmaktan çıktık. Bu dalgalanma bir-bir buçuk ay daha devam edecek. 20 Ocak'a kadar, yeni başkanın iş başına geldiktan sonra öngörülebilirlik artacak. Taşlar yerine oturacak. Seçim kampanyalarında söylenenle sorumluluk omuzlarınıza yüklenince söylemler aynı olmaz.

"2017 ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK"

2017 çok daha güzel olacak. Gereken tedbirleri alıyoruz. Buna adım gibi inandığım için söylüyorum. Alçak FETÖ milletten kuruş kuruş topladığı himmetleri oluk oluk lobi şirketlerine aktarıyor. Ekonomi bozuluyor, insan hakları ihlal ediliyor, demokrasi uygulanmıyor... Her türlü alçaklığı yapmaya devam ediyorlar. 15 Temmuz'da başaramadıklarını ekonomiyle oynayarak başaracaklarını düşünüyorlar. Asla başaramayacaklar.

"PİYASAYA 10 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK SAĞLADIK"

TMSF'nin çeşitli alacağı var, bunları TL olarak al dedik. Kamu döviz olarak alması gereken sözleşmeye göre parayı TL olarak alacak. Piyasanın ihtiyacı olan dövizin piyasadan çekilmesinin önüne geçecek. Bunun üzerine 5 milyar dolarlık kısa vadeli sözleşmelerimiz var. TL kullanımı için aldığımız tedbirlerle önümüzdeki kısa dönem için 10 milyar dolarlık bir kaynağı piyasadan çekmeden bıraktık. Kamu mecbur kalmadıkça sözleşmeyi lira üzerinden yapacak. Piyasaya müdahale algısı oluşturacak uygulamaların yanından bile geçmeyiz. Bütün bu olanlara rağmen Merkez Bankası rezervlerinde 1 kuruş azalma yok. Özel sektörün borçlarını döndürme diye bir sıkıntısı yok, bunu kasıtlı olarak yaymaya çalışıyorlar.

Bölgede yaşayan Kürt vatandaşlarımızla hiçbir sorunumuz yok. Bölücü terör örgütünün Kürt sorunu diye bir sorunu yok. Sorun oradaki vatandaşların bölücü terör örgütü gibi bir sorunu var. Bunda çok yol aldık. Artık orada bayrak dalgalanıyor. Bundan sonrası tamir faslıdır. Oraya başlattığmız yatırım ve destek hamlesiyle 10 yılda 160 milyar yatırım yapacağız. Sizler aktif ortak olacaksınız. Teşvikleri incelemenizi istiyorum. Bu bölgeye biraz daha yoğunlaşmanızı özellikle istiyorum.

"OHAL'DE EKONOMİYİ İLGİLENDİREN KARAR ALMADIK"

OHAL bir sonuçtur. Türkiye alçak bir örgütün pençesinde büyük bir sınavdan geçmiştir. Bu örgüt her tarafa sızmış. Genelkurmay Başkanı anlatıyor albaya talimat veriyorum çıt yok. Niye böyle yaptı diye merak ediyor. Astsubaydan olur alırsa peki komutanım yapayım diyormuş. Böyle bir anlayış olur mu? Bu çok tehlikeli bir örgüttür. Bu vardı da niye gereken tedbiri almadınız diye tenkit ediyorlar. Türkiye hukuk devleti. Bunlar 17 Aralık'ta dişini gösterdi. Ben şahidiyim, düzenledikleri iddianamede Başbakan silahlı örgütün lideri ben de yardımcısıyım. Gördüm o müsveddeyi. bu nedir ya akla ziyan bir iştir. O zaman cumhurbaşkanımız terör örgütüdür diye avaz avaz bağırdı. Sesini çok az duyan oldu. 15 Temmuz'da son kozlarını da kullandılar, bundan sonra temizlenme sürecidir. Bu süreç çok kısa olmayacak. OHAL'de ekonomiyi doğrudan ilgilendirecek hiçbir karar almadık. Kararlar alçak örgütün devlet kademelerinden temizlenmesine yönelik.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Yıldırım: "Dalgalanma 1,5 ay daha sürecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN