Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nikola Tesla Kimdir ?
Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan sınırındaki Smiljan'da dünyaya geldi. Babası ortodoks kilisesinde rahip iken annesi okuma yazmamasına karşın, halk arasında pratik ev gereçleri mucidi olarak bilinirdi. Nikola'ya göre annesi, yaratıcı dahi olmaya adaydı. Babası her zaman papaz olmasını istiyordu. Tesla'nın hayali ise mühendislik idi. Tesla ölümcül bir hastalık sırasında, mühendislik okursam çok daha iyi olurum demiş, babası da onu kıramamıştır. Annesinin de desteğine sahip olan Tesla, fizik ve matematikte bilgisini arttırırken Graz'daki Politeknik okuluna girdi ve Prag Üniversitesi'nde eğitimine devam etti. Tesla mesleği gereği ana dili (Sırpça) dışında Almanca, İngilizce, Fransızca, ve İtalyancayı da öğrendi. Tesla, Çalışma hayatına girdikten sonra, karmaşık objeleri algılama ve aklında tutma konusundaki üstün yetenekleri ile dikkat çekmeye başladı.
İlk işini Amerikan telefon firmasında aldı. İş sırasında Tesla bir rahatsızlık geçirdi ve iyileştikten sonra aklına birden bire çok fazlı sistem fikri geldi ve çalışmalara başladı. O dönemde bir elektrik şirketinde tamirat yapmaktaydı. İşini bitirince şirketten parasını alamadı ve iki yıl boyunca kanal ve su yolarında çalışarak geçindi.
Bu iki yılın ardından Pittsburgh'taki Westinghouse laboratuarlarında bir iş bulmayı başardı. Burada alternatif akım sayesinde elektriğin çok uzak mesafelere kayıpsız taşınabileceği fikrini açıkladı. Edison bu fikir yüzünden elindekileri kaybetmek istemedi ve Tesla'nın patentini 1 milyon dolara satın aldı.
Tesla, patent parasını kullanarak, New York'ta Tesla Elektrik Şirketi'ni kurdu. Bütün deneylerini bu şirkette yapan Tesla parasınıda bu deneylere harcadı. 13 Mart 1895 Tarihinde Tesla'nın laboratuarları yandı ve herşeyini kaybetti. Hayatının son zamanlarını borçları yüzünden kaçarak yaşayan Tesla 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken bir otelin odasında kalp yetmezliğinden hayata veda etti. Ölmeden önce teleforce silahı adını verdiği çalışmanın dökümanlarına ABD el koydu.
BİZE ULAŞIN