Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk bankalarının batıklarını Afrikalı Standard temizleyecek

18 milyar TL'ye ulaşan batık krediler Güney Afrikalı Standard Bank'ı yatırım için Türkiye'ye getirdi. Banka sorunlu alacakları tahsil için varlık yönetim şirketi kurdu

Giriş Tarihi: 7.6.2009 ABONE OL
Küreselekonomik krizden ötürü bankaların batık kredilerinin 18 milyar TL'ye ulaşması Güney Afrikalı finans devi Standard Bank'ı harekete geçirdi. Şubat ayında Standard Varlık Yönetim A.Ş'yi kuran banka, sorunlu kredileri satın alarak Türk piyasasında büyümek istiyor. Sabah'ın sorularını cevaplandıran Standard Varlık Yönetim Yönetim Kurulu üyesi Selçuk Tuncalı, Nisan ayında BDDK'dan gereken izinleri alarak resmen faaliyete başladıklarını söyledi. Küresel ekonomik krizin de etkisiyle ödenemeyen kurumsal, ticari ve bireysel kredi miktarının ciddi anlamda arttığına dikkat çeken Tuncalı, " Oyuncu sayısının son derece sınırlı olduğu bir pazarda bizim açımızdan önemli fırsatların olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu. Varlık yönetimi şirketlerinin krizin uzun sürmediği ve toparlanmanın hızlı bir şekilde gerçekleştiği ülkelere yatırım yaptığını hatırlatan Tuncalı, "Sorunlu kredilerin arttığı ama toparlanmanın hızlı bir şekilde gerçekleştiği ülkeleri tercih ediyorlar" şeklinde konuştu.

Varlık yönetimi şirketi nedir?
Bankaların geri dönmeyen veya batık kredilerini ciddi bir iskonto karşılığında satın alarak orta vadede bunları tahsil eden varlık yönetim şirketleri finansal sistemin "çöpçü balıkları" olarak tanımlanıyor. Halen 6 oyuncunun faaliyet gösterdiği sektörde Lehman Brothers'ın iştirak ettiği RCT ve LBT Varlık Yönetim şirketlerinin durumu belirsizliğini koruyor.

Standard'ın aktif büyüklüğü 162 milyar $
Güney Afrika'nın en büyük bankası olan Standard Bank'ın toplam aktifleri 2008 sonu itibarıyla 162 milyar dolara ulaştı. Toplam çalışan sayısı ise 50 bini aşmış durumda. 33 ülkede faaliyet gösteren bankanın 332'si yurtdışında olmak üzere toplam 1013 şubesi bulunuyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Türk bankalarının batıklarını Afrikalı Standard temizleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA