Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mayocu Sunset sınırı aştı salyangoz tüccarı oldu

Görüşme yaptığı Sarianna isimli mayo fabrikası iflas edince gıda işine el atan Sunset, Hırvatistan'dan sonra Sırbistan'a da salyangoz ihraç etmeye başladı

Giriş Tarihi: 13.6.2009 ABONE OL
Avusturya'da satın almak için görüşmeler yaptığı Sarianna isimli mayo fabrikası iflas edince Avusturya'da kendi ofislerini kurmaya karar veren Sunset, Avusturya'dan Avrupa pazarına yayılma stratejisi izleyecek. Sunset Mayo Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Güneş, "Sarianna şu an iflasın eşiğinde. İflas Masası'na bildirildi. Borçları çok fazla olduğu için satın almaktan vazgeçtik. Orada fabrika almak yerine kendi ofisimizi açıp orada kendi ayaklarımız üstünde yürümeyi düşünüyoruz" dedi.

KARA SALYANGOZU İHRACI

Satın alma yapmak için şirketlere bakmaya devam edeceklerini altını çizen Güneş, "durumu iyi ve ucuz olan firma olursa düşünürüz" dedi. Tam da satın almadan vazgeçtikleri dönemde daha önce tekstil ürünleri verdikleri 900 mağazanın tek bir elden satın alma yaptığı Bosso isimli gruba sümüklüböcek adıyla da bilinen salyangoz tedarik etmeye başladıklarını belirten Güneş, Hırvatistan'dan sonra Sırbistan'a da salyangoz göndermeye hazırlandıklarını söyledi.

İKİNCİ TIR YOLA ÇIKTI
"Daha önce Bosso'ya tekstil ürünleri veriyorduk. Krizle birlikte farklı bir alana kaymaya karar verdik" diyen Güneş, hiçbir dönemde insanların gıdadan kısmadığını ve bunun için gıdaya girmeye karar verdiklerini söyledi. Bosso'nun kendilerinden salyangoz talep ettiğini dile getiren Güneş, "İzmit'te sümüklüböcek toplatan kişiler bulduk. Hemen onlarla görüşüp 50 bin euro değerindeki ilk konteynırı iki ay önce gönderdik. Sırbistan'dan da talep aldık. Şimdi onlara göndereceğimiz tır için hazırlık yapıyoruz" dedi. Güneş, Hırvatistan'a ise ikinci salyangoz konteynırının yola çıktığını söyledi.

EV İÇİ ABİYE İŞİNİ DAHA DA BÜYÜTECEĞİZ
Örme grubunda Fiyonko'yu kurduklarını ve aynı markayla çocuk grubuna da girdiklerini belirten Güneş, 'ev içi abiye' diye nitelendirdikleri kategoride sezonda 80 - 100 bin adet satış yaptıklarını söyledi. Güneş özellikle bu kategoriyi büyütmeyi hedeflediklerini söyledi.

'GIDA İMALATINA DA GİREBİLİRİZ'
"Bosso Group; Bim, Migros gibi mağazaların birleşip tek bir elden alım yaptıkları bir şirket. 3 tane salça yerine 3 bin tane salça alıyorlar ve bu şekilde de daha uygun fiyata ürünlerini almış oluyorlar. Şimdi Sırbistan'dan da yeni bir sipariş aldık. Kara salyangozu ihraç edeceğiz" diye konuştu. Gıda işi cazip gelirse ve siparişler artarsa un ve buğday imalatı işine de girmeyi düşündüklerini vurgulayan Güneş, asıl hedefin Irak pazarı olduğunu, Günkar Food markasıyla bu pazara girmek istediklerini söyledi. Adıyaman'da tekstil imalatı yaptıkları yerin yanındaki arazinin bulgur ve un imalatına uygun olduğunu dile getiren Güneş, "Bu iş bizi çok heyecanlandırıyor" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Mayocu Sunset sınırı aştı salyangoz tüccarı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA