Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saab 18 yıl aradan sonra İsveçlilere geri dönüyor

Opel, Hummer ve Saturn'ün ardından General Motors'un 1990 yılında satın aldığı Saab'a da İsveçli otomotiv üreticisi Koenigsegg talip oldu

Giriş Tarihi: 13.6.2009 ABONE OL
İflastan korunma programı çerçevesinde yeniden yapılanmaya giden ABD'li otomotiv devi General Motors'un (GM) sırtından kambur olarak gördüğü ve elden çıkarmaya çalıştığı markaları kapışılıyor. Avrupa birimine bağlı Opel'i iflas başvurusundan önce Avusturya ve Kanada ortaklığıyla kurulan Magna konsorsiyumuna devreden GM'nin yine Avrupa operasyonlarından Saab'a İsveçli ünlü spor otomobil üreticisi Koenigsegg talip oldu. Konuya yakın kaynaklar, GM'nin Norveçli yatırımcıların desteğini alan Koenigsegg ile yaz ortalarında anlaşma imzalayacağını ileri sürdü. İsveç hükümeti ise bir İsveç otomotiv markası olmasına rağmen, yeni sahibini bulmak için GM tarafından bir yıl süre verilen Saab'a yardım etmeye yanaşmamıştı.

KÂR GETİRMEDİ

GM tarafından 1990'da satın alınan Saab'ın, 'jetten doğan otomobil' reklamları bile GM'e kâr getirmedi. 2006 yılında 133 bin adet satılan Saab'ın geçtiğimiz yıl ki satış rakamı sadece 98 bin. İsveç'in Volvo'dan sonra ikinci büyük otomotiv markası olan Saab fabrikasında 4 bin kişi çalışıyor. Saab 2008'de 340.1 milyon dolar zarar etti. Saab'ın satışı iflas koruma başvurusunda bulunan GM'nin, Hummer ve Saturn markasından sonraki üçüncü marka satışı olacak. Hummer markasını Çinli Sichuna Tengzhong'a satan GM, Saturn'ü ABD'nin en büyük otomotiv bayilerinin başında gelen Penske Automotive Group'a satmak için müzakere yürütüyor. GM'nin yeniden yapılan programı kapsamında Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, Daewoo markalarına odaklananacağı, Pontiac'ın üretimi durduracağı açıklanmıştı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Saab 18 yıl aradan sonra İsveçlilere geri dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA