Türkiye'nin en iyi haber sitesi

6 milyar $'lık projede teklif mektubu kavgası çıktı

İstanbul-İzmir otoyolu ihalesi, 22 yıl 4 ay yapım ve işletme süresi teklif eden Nurol-Özaltın- Astaldi'de kaldı. 34 yıl 9 ay öneren 'Cengiz-Kolin-Mapa-Limak İnşaat' itirazda bulundu

Giriş Tarihi: 20.6.2009 ABONE OL
6 milyar dolarlık 'İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesirİzmir Otoyolu Projesi' ihalesi için yarışan iki konsorsiyumun teklifinde rekor fark ortaya çıktı. Yap-İşlet-devret (YİD) modeliyle yapılacak ihaleye, 'Nurol İnşaat-Özaltın İnşaat- Makyol İnşaat-Astaldi İnşaat-Yüksel İnşaat-Göçay İnşaat' ortak girişim grubu, 22 yıl 4 aylık yapım ve işletme süresi teklif etti. Rakibi 'Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Mapa İnşaat-Limak İnşaat' ortak girişim grubu ise 34 yıl 9 aylık yapım ve işletme süresi teklifinde bulundu. 2009'un en önemli altyapı projesi için gerçekleştirilen ihalede dün teklif zarfları açıldı. Karayolları Genel Müdür Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı İhsan Akbıyık, proje için 2 grubun teklif verdiğini anımsattı. Akbıyık, her iki grubu da ihaleye katılım için yeterli bulduğunu söyledi.

İHALEYE İTİRAZ
Akbıyık'ın konuşmasının ardından söz alan 'Cengiz-Kolin-Mapa-Limak İnşaat'ın oluşturduğu ortak girişimin avukatı Ayhan Yılmaz, rakip 'Nurol İnşaatÖzaltın İnşaat-Makyol İnşaat-Astaldi İnşaat- Yüksel İnşaat-Göçay İnşaat'ın teklif mektubu olarak nitelendirilecek bir zarf hazırlamadığını, konsorsiyumun teklifinde 'teklif mektubu' olarak kabul edilecek bir zarfın bulunmadığını öne sürdü. Başkan İhsan Akbıyık, bu konuda ilgili konsorsiyumun daha önce itirazda bulunduğunu, komisyona konuya ilişkin 2 kez yazılı dilekçe sunduğunu söyledi. Komisyonun bunu değerlendirdiğini belirten Akbıyık, itirazın ilgili mercilere iletildiğini, ihalenin devamında hukuki bir sakınca bulunmadığını vurguladı.

TUTANAKLARA GİRSİN

Cengiz-Kolin-Mapa-Limak İnşaat'ın avukatı Ayhan Yılmaz, itiraza ilişkin sözlerinin tutanaklara geçirilip, geçirilmediğini sordu. Komisyon Başkanı Akbıyık, sürekli müdahalenin doğru olmadığını belirterek, "Burada yapılan her şey komisyon tutanaklarına geçiriliyor" dedi.

'BİZ ALMASAK 10-12 MİLYAR $'A PATLARDI'
TÜRKİYE Müteahhitler Birliği ve İzmit Körfez Geçisi ihalesinde en kısa süreli teklifi veren konsorsiyumda yer alan Göçay İnşaat Başkan Yardımcısı Erdal Eren, 7 yılda bitirilecek projenin inşaat yatırım tutarının tahminen 6-7 milyar dolar arasında olacağını söyledi. İki teklif arasında 13 yıla yakın bir fark olduğuna işaret eden Eren, ''Bizim konsorsiyum teklif vermeseydi ve diğer konsorsiyum tek başına o teklifle ihaleyi alsaydı 10 ile 12 milyar dolar arasında ülkeye daha fazla maliyeti olacaktı. İddialar bu kadar büyük farkın kamuoyuna yansımasını önlemek için" dedi.

"İDARİ ŞARTNAME ÇİĞNENDİ"
İHALENİN ardından 'Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Mapa İnşaat-Limak İnşaat' ortak girişim grubunun avukatı Ayhan Yılmaz, rakip girişim grubunun teklif mektubu diye bir zarf hazırlamadığını savundu. Yılmaz, Komisyonun tekliflerin sunulmasından sonra teklif mektubunun zarfa konulmasını ve bu zarfında kaşelenmesine imkan tanıyarak, idari şartnameyi çiğnediğini öne sürdü.

12 YIL 5 AYLIK BÜYÜK FARK ATTI
KOMİSYON, daha sonra teklif zarflarını açtı.
'Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay İnşaat' grubu, yapım ve işletme dahil 22 yıl 4 ay teklifte bulundu.
'Cengiz-Kolin-Mapa-Limak İnşaat' ortak girişim grubu ise yapım ve işletme dahil 34 yıl 9 aylık teklif verdi.
Akbıyık, ihalenin sonuçlandığını, bundan sonraki süreci Bakanlar Kurulu'nun takdir edeceğini kaydetti.
Seyahat süresi 3 saat kısalacak
İzmit Körfez Geçişi ve Bursa-Balıkesir-İzmir Otoyolu, Gebze'den başlayacak ve Körfez'i köprüyle geçerek Orhangazi'ye bağlanacak. Bursa üzerinden devam edecek otoyol, Balıkesir'den geçerek İzmir'e uzanacak.
Otoyolun uzunluğu 421 kilometre olacak. 6.5 saat olan İstanbul-İzmir seyahat süresi 3.5 saate inecek.
Seyahatin kısalmasıyla yıllık 870 milyon TL tasarruf sağlanacak.
Projede İzmit'e, dünyanın en uzun 2. asma köprüsü yapılacak
Gebze-Yalova arasında körfez geçişini kullanan otomobiller 35 $ geçiş ücreti ödeyecek. Otoyolda her kilometre başına da 0.05 $ talep edilecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
6 milyar $'lık projede teklif mektubu kavgası çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA