HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye çift başlı kartal

Abromovic, Fridman gibi oligarkları yaratan Rus iş dünyasının en etkili ismi Shokhin, "Türkiye çift başlı kartal gibi. Hem Batı'da hem Doğu'da etkinliği artıyor" dedi

Giriş Tarihi: 15.6.2010
Son 10 yılda dünyaya damga vuran Roman Abromovic, Mihail Fridman, Alexey Mordaşov ve Vladimir Potanin gibi milyarder Rus işadamlarını (Oligark) parlatan, 328 bin üyeli Rus Sanayici ve Girişimciler Birliği Başkanı (RSSP) Alexander Shokhin, Türk basınında ilk kez SABAH'a konuştu. Shokhin ekonomik ilişkilerden, Türk-Rus ortaklığına, enerji politikalarından Türkiye'nin yeni stratejik vizyonuna kadar çarpıcı açıklamalarda bulundu. Rus iş dünyasını Vladimir Putin'in kabinesinde tek yetkili isim olarak temsil eden Shokhin, Türkiye'yi batı ve doğuda etkisi hissedilen 'Çift başlı kartal'a benzetti. Dünyada birçok işadamının randevu alabilmek için kapısını çaldığı Shokhin TUSKON zirvesi için geldiği İstanbul'da bugün işadamlarına seslenecek. Aynı zamanda Rus-ABD İş Konseyi Başkanı olan Shokhin, Türkiye'de son dönemde çokça tartışılan eksen kayması konusunda, "Türkiye'nin dış politikada yeni rolü bölgesel liderlik için olumlu bir adım. Türkiye Bizans'ın amblemindeki çift başlı kartal gibi Doğu'yla birlikte Batı'ya da bakıyor. Avrupa Birliği için temponuzu artırmalısınız. Çünkü onlar orta vadede size kapılarını açacak. Ortadoğu'da ise önemli bir rol üstlenmeye devam edeceksiniz" diye konuştu. Rusya'nın da Türkiye gibi hem Doğu hem de Batı'ya baktığını belirten Shokhin, "İki halkın kaderi aynı. Kurduğunuz köprüler Türkiye'nin bu stratejiyi yürütebileceğini gösteriyor" dedi.

GÜCÜNÜZ FARKEDİLDİ

Türkiye'nin uluslararası arenadaki etkisinin Gazze'ye giden yardım gemilerinin İsrail tarafından saldırıya uğramasının ardından daha net ortaya çıktığını belirten Shokhin, "Türkiye'nin verdiği tepki olumluydu. Türkiye barışçıl bir amaç için bölgeye gitti. Buna karşılık İsrail ile gerginlik yaşandı. Bu olayla birlikte uluslararası rolünüzü ve gücünüzü herkes fark etti. İsrail ile olan olayları uluslararası arenaya taşıdınız ve ciddi bir destek gördünüz. Dünyada ciddi bir yer teşkil etmeye başladınız" diye konuştu.

'BARİYERİ KALDIRDIK PETROLÜ DÜNYAYA BİRLİKTE AÇACAĞIZ'
Rusya'nın Türkiye ile olan son anlaşmaları ve vizelerin kalkması ile iki ülke arasında hem ekonomik hem de siyasi olarak bariyer kalmadığını da söyleyen Alexender Shokhin, yatırımların da artarak devam edeceğini söyledi. Enerji alanında Türkiye'nin Rusya için oldukça önemli bir konumda olduğunu belirten Shokhin, Türkiye'nin Rusya enerji alanında önemli bir partneri olduğunu ve iki ülkenin Doğu ve Batı arasında transit bir rol oynadığını belirtti. Shokhin,"Büyük projelerimiz var. Mavi Akım, nükleer enerji gibi. Bu tür işbirlikleri beraberinde yeni sanayi alanları da oluşturur. KOBİ'lerin de gelişimini sağlar. Ben de Türkiye'deki KOBİ'ler ile Rus KOBİ'ler arasında hızlı bir işbirliği olacağını düşünüyorum. Bunu geliştirmek için buradayım" dedi. Türkiye'ye yılda en az bir kez geldiğini ve son gelişinde organize sanayi bölgelerini de gezdiğini belirten Alexander Shokhin, "Özellikle Türk KOBİ'lerinin dünya ile rekabet edebilmek amacıyla teknolojiye ve rekabetçi yapıya kavuşmak için ne kadar çok çalıştığını gördüm" diye konuştu. Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in ziyaretleri sırasında belirlenen hedeflerin ütopik olmadığını da söyleyen Shokhin, iki ülke arasındaki ticaretin kısa sürede iki katına çıkacağını tahmin ettiğini belirtti.

PUTİN İSMAİLOV'A NEDEN KIZDI ?
İki ülke arasında gelişen ilişkileri konuşurken Shokhin'e 'Antalya'da Mardan Otel'i yapan Telman İsmailov neden tepki çekti?" diye sorduk. Shokhin'in cevabı net oldu: "İşadamlarının sadece yurtdışı değil, ülkemizde de yatırım yapmasını istiyoruz"

TÜRKİYE BRIC GİBİ PARLIYOR
Brezilya, Rusya, Çin ve Hindistan'dan oluşan ve BRIC olarak adlandırılan gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye'nin de yerinin olduğunu söyleyen Shokhin, "Türkiye de en hızlı gelişmekte olan ülkeler arasında. Dünyanın parlayan yıldızlarından biri. Eski tarzda çalışan ve sanayide teknolojiyi kullanmayan ekonomiler gelişemiyor. Türkiye ise BRIC ülkeleri ile beraber hızla gelişyor" dedi. Dinamik yapısı ile Türkiye'nin gelecek vaad eden pazarlardan biri olduğunu söyleyen Shokhin, Rusya ve Çin'le rekabet yapmak için köklü değişikliklere ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.

TEKNOLOJİ VE TIPTA İŞBİRLİĞİ YAPILABİLİR
Türkiye ile Rusya arasında mevcut işbirliklerinin yanında birçok alanda ikili ilişkiler kurulabileceğini de söyleyen Shokhin, "Türkiye ile Rusya arasında mevcut alanlar dışında inovasyon ağırlıklı bilişim ve tıp gibi alanlarda ortak çalışmalar olabilir" dedi.

ALEXANDER SHOKHİN KİMDİR?
Moskova Üniversitesi'nde ekonomi alanında eğitim gören Alexander N. Shokhin, 1987-1991 arasında SSCB Dışişleri Bakanlığı'nda ekonomik danışmanlık görevinde bulundu. 1991-1994 arasında Çalışma Bakanı ve Ekonomi Bakanı olarak görev yapan 59 yaşındaki Shokhin, 1994-2002 arasında da Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'da milletvekili olarak yer aldı. 2002-2005 arası yatırım grubu Renaissance Capital'ın yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenen Shokhin, 2005'ten bu yana da Rus Sanayici ve Girişimciler Birliği (RSPP) Başkanlığı görevini yürütüyor. İş dünyasını temsilen Rus kabinesinde yer alan Shokhin, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'e en yakın isimler arasında gösteriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye çift başlı kartal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN