Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nükleer korku piyasaları salladı

Japonya'daki depremin ardından radyasyon sızıntısı haberleri ile satışa geçen piyasalarda kayıplar büyüyor. Asya'dan sonra Avrupa ve Amerika borsaları da kayıpta

Giriş Tarihi: 16.3.2011
11 Mart'ta Japonya'da meydana gelen depremin ardından başgösteren nükleer tehlike küresel piyasaları al üst etti. Sabah saatlerinde radyasyon sızıntısı haberleri ile satışa geçen piyasalar, gün içinde gelen tepki alımlarına rağmen toparlanamadı. Tokya Borsası dün de büyük düşüşlere sahne oldu. Tokyo Borsası'nın temel göstergesi Nikkei 225 Endeksi yüzde 10.55 azalarak 8.605 puana geriledi. Böylece iki günde yüzde 20 geriledi. ABD ve Avrupa'da borsalarda da sert kayıplar yaşandı. Emtia piyasasında da başta bakır olmak üzere petrolden alüminyuma, şekerden buğdaya tarım emtia fiyatlarında sert satışlar görüldü. Aslında piyasaları asıl tedirgin eden konulardan birinin Japonya'da depremin yarattığı maddi kayıplarla ilgili tahminler olduğunu söylemek mümkün. Çünkü büyük depremin ardından ortaya çıkan maddi zararla ilgili tahminlerde korkutucu boyutlara ulaşmış durumda. Ekonomistler, bugünkü son kötü haberlerden önce toparlanma ve yeni inşaat çalışmalarının maliyetinin en az 180 milyar doları bulabileceği tahmin ediliyor.

26 MİLYAR EUROLUK ÖNLEM

Japonya Merkez Bankası deprem sonrasında bankacılık sistemine 26 milyar euro aktardı. Japonya Merkez Bankası (BOJ), deprem ve tsunaminin ardından finansal piyasaları istikrara kavuşturmak için bankacılık sistemine 3 trilyon yen (26 milyar euro) likidite sağladı. Piyasalara ilk olarak 15 trilyon yen, ardından 5 trilyon yen enjekte eden BOJ, son kararla birlikte dünden bu yana bankacılık sistemine toplam 23 trilyon yen (202 milyar euro) likidite sağladı. BOJ, finansal sistemini deprem, tsunami ve ardından yaşanan nükleer santrallerdeki ciddi problemlerin etkilerinden korumaya çalışıyor. Japonya'nın bir nükleer santraldeki patlamaların ardından yüksek radyasyon seviyesi konusundaki uyarısının ardından Avrupa borsaları, son 14 haftanın en düşük seviyesine kadar geriledi. İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 2.42 (139.83 puan) azalarak 5.635 puan, Almanya'da DAX Endeksi yüzde 4.55 (312.27 puan) değer kaybedip 6.554 puan ve Fransa'da CAC 40 Endeksi yüzde 3.55 (137.79 puan) azalıp 3.740 puan oldu. İspanya'da IBEX 35 Endeksi yüzde 2.39, İtalya'da FTSE MIB Endeksi de yüzde 3 değer kaybetti.

Çin Japonya'yı hissede geride bıraktı
Depremin Japonya'nın bütçe açığını derinleştireceği endişesiyle, Çin, dünyanın en büyük ikinci hisse senedi piyasası Japonya'nın önüne geçti. Japonya ve Çin'deki hisse senedi piyasaları karşılaştırıldığında, dünkü gelişmelerle birlikte Çin'deki hisselerin değeri 3.96 trilyon dolara ulaştı. Japonya'daki hisselerin toplam değeri ise 3.76 trilyon dolarda seyrediyor.

İMKB SATIŞA GEÇTİ
Depremin yaşandığı 11 Mart tarihinden bu yana küresel piyasalardaki düşüşe kayıtsız kalamadı. İMKB 100 ilk seansı yüzde 2.47 düşüşle 62936 puanda kapattı. İMKB 100 Endeksi günün tamamında 316.12 puan düşerek 64.213 puandan kapandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nükleer korku piyasaları salladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN