Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigortalıların yarısı asgari ücretli

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, toplam sigortalı sayısının 12 milyon 253 bin 137 kişi olduğunu, bunun 5 milyon 659 bin 607 kişisinin asgari ücretli olduğunu belirterek, "Böylece asgari ücretlilerin toplam sigortalıların yüzde 46,19'unu oluşturmaktadır" dedi.

Giriş Tarihi: 15.11.2012 13:07
CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk'ün soru önergesini yanıtlayan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı yoksulluk ile sendikaların açıkladığı yoksulluk arasında; hesaplama yöntemi, veri kaynağı, günlük kalori gereksinimi, açlık sınırının temelini oluşturan mal sepetinin içeriği ve fiyatlandırılması, eşdeğerlik ölçeğinin belirlenmesi, yoksulluk sınırının elde edilmesi için gıda dışı harcama payının hesaplanması konularında farklılıklar bulunduğunu söyledi. Kalkınma Bakanı, şöyle dedi:

"Türkiye İstatistik Kurumu tarafından üretilen yoksulluk istatistikleri ise, sendikalardan farklı olarak; belli bir hanehalkı grubu (örneğin kentte yaşayan 4 kişilik işçi ailesi vb.) için değil, tüm sosyo-ekonomik grupları dikkate alacak şekilde hesaplanmaktadır. Çalışmada kullanılan yönteme göre; yetişkin bir bireyin beslenme yanında ihtiyaç duyduğu giyim, barınma, ulaştırma, haberleşme gibi minimum yaşam düzeyini ya da temel gereksinimlerini karşılayabilmesi için gerekli olan tüm mal ve hizmetler için yapması gereken minimum harcama değeri, yoksulluk sınırı olarak tanımlanmaktadır. Açlık sınırı, toplam tüketimleri gıda yoksulluk sınırının hemen üstünde olan hanelerin toplam harcama içindeki gıda dışı harcama payına göre genişletilerek yoksulluk sınırı belirlenmektedir."


SİGORTALI 12 MİLYON KİŞİNİN 5 MİLYONU ASGARİ ÜCRETLİ

Kalkınma Bakanı, TÜİK'in gelir dağılımı istatistiklerinin veri kaynağı olan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırmasından nokta tahmini yapmak mümkün olmadığı için ücret geliri net 701,14 lira olan kişi sayısına ilişkin bilgi verilemediğine işaret etti.

12 Ekim 2012 tarihi itibariyle toplam sigortalı sayısının 12 milyon 253 bin 137 kişi olduğuna dikkat çeken Bakan Yılmaz, "Bunun 5 milyon 659 bin 607 kişisi asgari ücretlidir. Böylece asgari ücretlilerin toplam sigortalıların yüzde 46,19'unu oluşturmaktadır" dedi.


İŞSİZ SAYISI, İŞSİZLİK NEDENLERİ

2012 Temmuz dönemi (Haziran-Temmuz-Ağustos) sonuçlarına göre işsiz sayısının 2 milyon 323 bin kişi olarak tahmin edildiğini belirten Yılmaz, işini kaybedenlerin işsizlik nedenleri hakkında da bilgi verdi.

Buna göre 611 bin kişi geçici bir işte çalışırken işin bitmesi nedeniyle işini kaybetti. 299 bin kişin işten çıkartıldı, 146 bin kişi işyerini kapattı/iflas etti, 456 bin kişi kendi isteğiyle işten ayrıldı, 67 bin kişi emekli oldu. Bakan Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre 447 bin kişinin işten ayrılma gerekçesi "diğer" nedenler arasında sayıldı. İlk kez iş arayan işsiz sayısı ise 297 bin oldu.


"ZEKÂT VERİLMESİ ZORUNLU AİLE VE KİŞİ SAYISI NEDİR?"

"Diyanet İşleri Başkanlığının geçmişte yaptığı açıklamalar dikkate alındığında, ekonomik yetersizlikler sonucu ülkemizde 'zek't verilmesi' zorunlu aile ve kişi sayısı nedir?" sorusuna ise Bakan Yılmaz, "Bu konuda Kalkınma Bakanlığı olarak elimizde resmî bir veri bulunmamaktadır" yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigortalıların yarısı asgari ücretli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN