Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'a finansal aforoz

İtalyan Merkez Bankası, kara para nedeniyle 'ı finansal sistemin dışına itti. Suçlamaların odağında ise Alman var

Giriş Tarihi: 4.1.2013
İtalyan Merkez Bankası "Banca d'Italia", ekonomisine ciddi darbe vuracak bir karar aldı. Banka, ülkede tüm uluslararası kredi kartlarının kullanımını ve elektronik POS ödemelerini durdurdu. Yılda 5 milyon turisti ağırlayan Vatikan'da artık eczane, süpermarket ve dükkânlardan yapılacak alışverişin ödemesi nakit veya çekle yapılacak. Sadece Vatikan Bankası IOR'un bankomatı kullanılacak. Elektronik ödemelerin durdurulması, kara para aklama gibi kuşkulu durumlarda faaliyete geçirilen acil bir önlem olarak değerlendiriliyor. Suçlamaların odağında ise ülkede POS sistemini yöneten Alman var. Avrupa Konseyi birimlerinden MoneyVal da papalığı, bir an önce kara para aklama ile mücadele kapsamında Vatikan Bankası IOR'da gerekli düzenlemeleri yapması konusunda uyarmıştı. "Beyaz liste"ye girmek için çalışmalara başlayan Vatikan'da POS sistemini yöneten Alman Deutsche Bank'ın gerekli işlemler için İtalyan makâmlarından izin almadığı ortaya çıktı.

DEUTSCHE'YE İZİN YOK
İtalyan Merkez Bankası yetkilileri, Vatikan'ın kara para aklama yasaları çerçevesinde İtalyan bankalarının POS'unu kullanamayacağını vurguladı. İtalyan hukukuna bağlı olan Deutsche Bank'ın da bu çerçevede işlem yapmasına izin verilmiyor. Deutsche'nin geçen yıl İtalyan Merkez Bankası'ndan izin istediği ancak reddedildiği öğrenildi.

TEMİZ ELLER YETMEDİ
Vatikan dünyada finansal sistemindeki gri bölgelerinin fazlalığıyla biliniyor. Geçtiğimiz yıllarda büyük "Temiz Eller" operasyonunu başlatan Piskopos Carlo Maria Vigano ise "taltif et, defet" yöntemiyle birkaç yıl önce Washington'a büyükelçi olarak atandı. Papa tarafından Mayıs 2009'da Vatikan'ın ihale ve tedarikçilerini yöneten kurumun başına getirilen Piskopos Vigano, birçok rüşvet, zimmet olayını ortaya çıkardı. Kurumu 8 milyon euro zarardan 34 milyonluk kâra geçirdi.

SAYDAMLIK İSTEMİYOR
Vatikan, İtalyan Merkez Bankası'nın uyarıları üzerine kara para aklamayla ilgili yasal düzenlemeler yapmak için adımlar attı. Ancak bunlar da Avrupa Konseyi'nin kriterlerine tam olarak cevap veremedi. Misyonu gereği geçmişte Polonya ve Latin Amerika ülkelerinde rejime karşı güçlere maddi yardımda da bulunan Vatikan, para transferlerinin tamamen saydam olmasının hareket kabiliyetini sınırlandıracağı düşüncesinde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatikan'a finansal aforoz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN