Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin'in Avrupa'ya ihracatı azaldı

Giriş Tarihi: 9.1.2013 14:47

Çin'in Avrupa ülkelerine yapılan elektronik alet ve oyuncak ihracatı azaldı. Bunu ithal ürünlerin Avrupa'nın dört bir yanına dağıtıldığı Hamburg Limanı'nda gözlemlemek mümkün.

Avrupa'nın önde gelen limanlarından Hamburg'da yük trafiğinin büyük kısmını Çin malları yönlendiriyor. Limana boşaltılan mallar, Avrupa'nın her köşesine dağıtılıyor. Bu, lojistik şirketi Schenker için kârlı bir iş.

Schenker Lojistik yetkilisi Antje Lührs, "Çin buradaki işin başlıca ayağı elbette. Bizim için Asya pazarının tamamı önemli, ancak Çin en büyüğü ve bu nedenle de bizim için en önemli ayağını oluşturuyor " diyor.

Yük taşımacılığındaki büyüme iki haneli rakamlara ulaştı. Limandaki her üç konteynerden biri ya Çin'den geliyor ya da Çin'e gidiyor. Liman yıllardır kapasite sınırında çalışıyor. Ancak 2012'de Çin'den yapılan ithalat yüzde 11 dolayında geriledi.


GERİLEMENİN NEDENLERİ

Eurogate Container Terminal şirketinden Gunther Bonz, gerilemeye şu sözlerle açıklık getiriyor: "Birinci neden, Çin'in artık satın alma gücü yüksek bir iç pazar haline gelmiş olması. Çin şirketleri artık iç pazara da üretiyor ve sadece ihracat yapmıyor. İkincisi; Avrupa'da konjonktürel bir gerileme ya da diğer adıyla Euro krizi söz konusu. Bu da paranın az olduğu yerde tüketimin gerilediği anlamına gelir. Bu iki faktör, Çin'den yapılan ithalatın gidişatını belirledi."

Bu da Hamburg Limanı için durgunluk anlamına geliyor. Eurogate şirketi, aralarında Rusya'nın da bulunduğu başka ülkelerle bağlantılar kurmaya çalışıyor. Gunther Bonz, "Almanya ile ABD arasındaki ticari ilişkiler de son yıllarda arttı. Fakat ticari ilişkiler uzun soluklu koşullara bağlı. Limanda bir şalter bile kapatılamaz. Uzun vadeli nakliyat ilişkileri var, bu nedenle de uzun vadeli planlar yapılmalı. Gün gelecek Çin ile ticari ilişkiler de yeniden canlanacak" diyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'in Avrupa'ya ihracatı azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN