Zengini rahatlattı

Başbakan Erdoğan'ın gündeme getirdiği "zengine ek vergi"ye ekonominin patronu Ali Babacan son noktayı koydu. Dünyada birçok ülke vergiyi artırırken Babacan, "Vergi oranlarını artırmayacağız, kayıt dışını önleyeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği zengine ek vergi konusuna Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan nokta koydu. Davos'ta konuşan Babacan, "Zengin vergisi yanlış anlaşıldı. Vergi oranlarını artırma niyetimiz yok. Serveti çok olandan yüksek vergi almayacağız" dedi. Türkiye'de kayıt dışının yüksek olduğunu söyleyen Babacan, "Vergi kaçıran kişilerin üzerine gitmek ve denetimleri daha kolay yapılır hale getirmek istiyoruz. Maliye Bakanlığı hazırlık yapıyor. Bu, kaçıranlar ve kaçınanların üzerine gidebilmeyle ilgili bir tedbir" dedi.

ZİRAAT'I SONA BIRAKTIK

Sıcak parayla ilgili bazı ülkelerin Tobin Vergisi getirdiğini hatırlatan Babacan, "Buna karşıyız. Brezilya yaptı, hiçbir işe yaramadı. Şu anda uygulanan faiz koridoru çok önemli bir yaklaşım. Bu konuda fazla endişe edilmemeli" dedi. Babacan, Vakıfbank'ta hisselerin Hazine'ye devriyle ilgili sürecin en az birkaç ay süreceğini, ikincil halka arzın bundan sonra gündeme geleceğini söyledi. Babacan, "Ziraat Bankası'nı en sona bıraktık" dedi. Babacan, Standart & Poor's ile kontratın sonlandırılması kararını aralıkta aldıklarını yeni açıkladıklarını söyledi.

DÜNYADA ORANLAR YÜKSELİYOR
Ülkeler zengine ek vergi getirilmesi konusunda adeta birbiriyle yarışıyor. Fransa'da Cumhurbaşkanı François Hollande vergi oranlarını yüzde 75'e çekme hazırlığı yapıyor. İtalya'da geliri 300 bin euro ve üzerinde olanlara yönelik yeni bir vergi düzenlemesine gidilecek. Hindistan'da ise 3 milyon rupinin üzerinde geliri olanlardan ilave yüzde 1'lik bir vergi alınması gündemde. ABD'de de zengine vergi konusunda 400 bin dolar limiti belirlenerek bazı adımlar atıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zengini rahatlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN