Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Para için annemi sindirdiler'

Ülkü Adatepe'nin oğlu Doğançay, annesinin parası kesilir diye hakkını arayamadığını söyledi. Doğançay "Bunun kanıtı Uğur Dündar'ın yazısıdır" dedi

Giriş Tarihi: 2.2.2013
Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'ye bıraktığı miras karşılığında 1.77 milyar TL (1 milyar dolar) isteyerek İş Bankası, CHP ve bazı gazetecilerin tepkisini çeken Adatepe'nin çocuklarından Ahmet Kemal Doğançay, "Amacımız kimseye düşmanlık değil, annemizin verilmeyen parasını tahsil etmek" dedi. Açmaya hazırlandıkları tazminat davasıyla ilgili gelen tepkiler üzerine dün bir basın toplantısı düzenleyen Doğançay, hukuken haklı olduklarını belirterek "Anneme, 'Bu kadar hak gelmiş. Hak varsa alınır yoksa alınmaz. Fakat Türkiye'de maalesef işler sarpa sarmış. Senin senelerdir verilmemiş bir paran var' dedim. Annem, 'Sen bilmezsin, burada benim üstüme gelirler. Para istiyor derler, bir de paramı keserler' dedi. Annem, böyle sindirilmiş" diye konuştu.

SIKINTI VERMEK İSTEMİYORUZ

Doğançay kardeşlerin avukatı Haluk Bozovalı da, "Ne CHP ne de İş Bankası'nı sıkıntıya sokmak istiyoruz. Atatürk'ün son vasiyetnamesinde belirttiği hükümlerin yerine getirilmesini talep ediyoruz" dedi. Bozovalı, Atatürk'ün tüm menkul ve gayrimenkulleriyle hisse senedi ve parasını CHP'ye belirli şartlarla bıraktığını hatırlattı. Bozovalı, "Atatürk vefatından sonra manevi evlatlarının mağdur olmaması için vasiyetname hazırladı. Orada belirli oranlarda hem İş Bankası'ndaki hesabından hem de hisse senetlerinden nemalanarak değerlendirilmesi için şartlı bir vasiyetnamede bulundu" dedi.

Bankadan talebimiz 1.77 milyar lira
Avukat Haluk Bozovalı da istedikleri paranın 1 milyar dolar olmadığını söyledi. Bozovalı, "Talebimiz 1 milyar dolar değil. TL cinsinden 1 milyar 778 milyon lira" diye konuştu. Bozovalı, amaçlarının kimseyi üzmek olmadığını belirterek, hedeflerinin ise Atatürk'ün vasiyetinin yerine getirilmesi olduğunu vurguladı.

En güzel yanıt Dündar'dan!
Ahmet Kemal Doğançay da, toplantıda medyanın dava ile ilgili üzerlerine gelmesini beklediklerini söyledi. Daha önce neden dava açmadıkları yönünde gelen eleştirileri yanıtlayan Doğançay şöyle konuştu: "Bundan evvel Ülkü Hanım'ın neden dava açmadığının en güzel cevabını dün Uğur Dündar verdi. Dündar, Türkiye'deki olayı çok güzel anlattı. Bundan daha güzel anlatılamazdı. Şimdi karşı tarafın söylediği 'Biz paramızı verdik'. Onlar paraları vermişler ise hiçbir şey yok. Mühim olan hak. '45 avukatla bunu alacağız' diye birşey söylemedim. Gayem kimseye düşmanlık yapmak değil. Herşey konuşularak halledilebilir. Atatürk'ün vasiyetnamesi bir mihenk taşıdır. En çok güvendiğim Allah."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Para için annemi sindirdiler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN