Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kobiler dışarıdan iş yaptırma eğiliminde

Giriş Tarihi: 18.3.2013 16:09
Türkiye'deki küçük ölçekli işletmelere dair yıllık araştırma, Freelancer.com Küçük Ölçekli İşletmeler Araştırması, bugün yayınlandı. Araştırmada küçük ölçekli işletme sahiplerinin büyük çoğunluğunun 2012'de ilk kez dış kaynaktan temini artık büyüme ve iş stratejilerinin kilit bir parçası olduğunu belirtildi.

Araştırmaya katılan 2500 Türk küçük ölçekli işletme sahibinin %52'si, geçtiğimiz 12 ay boyunca işi danışmanlara ve serbest çalışanlara yaptırmanın büyüme kapasitelerinde merkezi bir rol oynadığını belirtti. 2500 kobi'nin %57'si, belirli becerileri istedikleri gibi ve istedikleri zaman elde edebilmenin sağladığı esneklikten yararlanarak, tam zamanlı çalışanlar istihdam etmek yerine, işi serbest çalışanlara yaptırmaya tercih etti.

Araştırma, kobi'lerin %42'sinin, teknolojik yeniliklerle ve online ticaret ve e-ticaretteki artışla rekabet edebilmek için, dışarıdan programcılar ve web geliştiricileriyle çalışmak zorunda kaldığını gösterdi. Bu işletmelerin %39'u halka ilişkiler, hukuk ve müşteri ilişkileri gibi arka büro işlerini dışarıdan çalışanlara yaptırdı.

Araştırma, 2013 yılının kobi'ler için dış kaynaktan işgücü temininin yaygınlaşacağını gösterdi; bu işletmelerin %43'ü daha fazla işi serbest çalışanlara yaptıracağını, %23'üyse aynı sayıda serbest çalışandan yararlanacağını belirtti.

Araştırma sonuçlarına göre, kobi'ler serbest çalışanların niteliğinin geliştiğini düşünürken bu işletmelerin %67'si işlerinin niteliğinin artık yüksek olduğu görüşünde.

Aynı zamanda Freelancer.com'un son 12 ayda yaşadığı %300 oranındaki büyüme, bu küçük ölçekli işletmelerin işlerinin daha fazlasını dışarıdan çalışanlara yaptırdığını gösterdi.

"Araştırma, rekabetçi kalmak ve büyümek için, kobi'lerin yapamadıkları işler için uzmanlar tuttuğunu gösterdi; şirketlerini ve dinamik e-ticaret sitelerini daha verimli çalıştırmak için IT sistemleri tasarlamaktan pazarlama, finans ve hesap uzmanlarına kadar," diye konuşan Freelancer.com CEO'su Matt Barrie sözlerine şöyle devam etti.

"2012 yılında kobi'lerin çoğu, kendi kendilerine yapamadıkları işleri görmezden gelmek yerine, dışarıdan çalışanlara yaptırabileceğini fark etti. Bu şekilde, başka türlü şirketlerine katamayacakları uzmanlığı elde ediyorlar. Ve kaynakları kısıtlı olduğundan, yalnızca ihtiyaç duydukları zaman hizmetlere para ödeyeceklerini fark ettiler."
"Kobi'lerin dış kaynaklardan temini daha çok kullanmasının bir başka nedeni de, dış kaynaklardan temin sitelerindeki büyümenin onlara güven ve koruma sağlaması. Hizmet kalitesi incelenen serbest çalışanlar ve güvenli ödeme sistemleri sayesinde, kobi'ler artık güvenilir ve kullanımı kolay proje yönetimi sistemleriyle çeşitli işgüçlerini yönetebiliyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobiler dışarıdan iş yaptırma eğiliminde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN