Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pakistan'a enerji verecekler

70 milyon kişinin elektriksiz yaşadığı Pakistan'ın ihtiyacını Türk patronlar karşılayacak. Zorlu, Çolakoğlu, Karadeniz Holding'in ardından Anadolu Grubu ve Fiba da yatırım için düğmeye bastı

Giriş Tarihi: 31.3.2013
Enerji konusunda büyük sıkıntılar çeken Pakistan'ın imdadına Türk patronlar yetişti. Zorlu, Çolakoğlu, Karadeniz Holding'in ardından şimdi de Anadolu Grubu ve Fiba Holding Asya'nın en kalabalık ülkelerinden biri olan Pakistan'ın enerji ihtiyacı için düğmeye bastı. Nüfusunun büyük kısmı düzenli elektrik kullanamayan ülkede Fiba'nın patronu Hüsnü Özyeğin, 250 MW'lık rüzgâr santrali kuracak. Lisansı Fina Energy adlı şirketiyle alan Özyeğin, ilk planda 50 MW'lık santrali devreye almayı hedefliyor. Anadolu Grubu'nun patronu Tuncay Özilhan, elektrik üretimi konusunda girişimlerinin olduğunu söyledi.

İlk RES Zorlu'dan
Ülkenin ilk rüzgâr santralini Zorlu Grubu'nun patronu Ahmet Nazif Zorlu yaptı. Zorlu, 2006'da Pakistan'ın güney kesiminde bulunan Jhimpir bölgesinde 56.4 MW'lık rüzgâr santralini devreye aldı. Ardından da zengin kömür kaynaklarına sahip ülkede TEB'in ortağı Çolakoğlu ailesi dev bir yatırım için anlaşma sağladı.

Çolakoğlu 1.000 MW'lık santral kuracak
Pakistan da hükümetle anlaşma imzalayan Çolakoğlu ailesi, ilk olarak 600 megavatlık kömür santrali kuracak. 1 milyar dolarlık yatırımla kurulacak ilk fazın ardından kurulu güce 400 megavat daha eklenecek ve toplam elektrik hacmi 1.000 megavata ulaşacak. Thar Bölgesi'ndeki kömürden üretilecek yatırımın 3 milyar dolara çıkabileceği belirtiliyor. Pakistan ile Dostluk Enerjisi Projesi kapsamında ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak için Karadeniz Holding, dünyanın en büyük enerji gemisini ülkeye göndermişti. Karadeniz Powership Kaya Bey adlı geminin 220 megavatlık gücü bulunuyor.

Anadolu kömüre odaklandı
2011 rakamlarına göre ülkenin nüfusu 180 milyon. Bunların 70 milyonu elektriğe ulaşamıyor. 23 bin megavatlık tüketim var. Kapasite 14 bin megavat. Pakistan'da zengin kömür kaynakları bulunduğunu kaydeden Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, enerji açığının yüksek olduğu ülkede yatırım yapma konusunda adımlar attıklarını belirtti. Lisans alma sürecinde olduklarını dile getiren Tuncay Özilhan, "Oradaki fabrikalarımız jeneratörle çalışıyor. Enerji konusunda açık var. Bu nedenle kömür santrali kurma girişiminde bulunduk. Devlet de yatırıma destek veriyor" dedi.



BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakistan'a enerji verecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN