HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağır sanayide ojeli eller

Bilişim kabinleri üreten Lande, ağır sanayinin erkek tekelinde olmadığını ispatladı. Çalışanlarının yüzde 30'u kadın olan şirketin verimliliği katlanarak artıyor. Hedef, 20 milyon dolarlık ciro

Giriş Tarihi: 9.4.2013
10 milyon TL'lik yatırımla Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyete geçen Lande Rack Kabinet, ağır sanayide bugüne kadar denenmemiş bir istihdam modelini başlattı. Çalışanlarının yüzde 30'u kadın olan firma, bu sayede üretim ve verimlilikte rakiplerinden bir adım öne çıkmayı başardı. Lande A.Ş. Genel Müdürü Reyhan Ekşi, ağır ve metal sanayisinde kadın istihdamının çok düşük olduğunu, oysa bu alanda da kadın çalışanların verimliliği artırdığını ifade etti. Gelişen teknolojiyle makine kullanımının artık bilek gücü gerektirmediğini vurgulayan Ekşi, "Fabrikamızda 30 mavi yakalı kadın personel var. Bunun birçok avantajını gördük. Öncelikle kadınların iş disiplini çok yüksek. Bu sayede müthiş bir çalışma performası yakaladık" dedi. Ekşi, dakikada bir kabin üreten tesisten bu yıl 20 milyon dolarlık ciro hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

AVRUPA'YA KABİN SATIYOR
Lande Rack Kabinet, Türkiye'deki yıllık ihtiyacın 2.5 katı fazlasını karşılayabilecek kapasiteye sahip. Reyhan Ekşi, "Günde üç vardiyada bin 300 kabin çıkarabiliyoruz. Fabrikamızda yılda 242 gün üretim yapılıyor. Yani bir yılda 314 bin kabin üretebiliyoruz" dedi. Sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da Türkiye'yi başarıyla temsil ettiklerini kaydeden Reyhan Ekşi, Avrupa'nın önde gelen ülkelerindeki liglerde de mücadele ettiklerini söyledi. Reyhan Ekşi, yurtdışı satışlarıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Türkiye'de elde ettiğimiz başarılı satış rakamlarından sonra Avrupa'ya açılma kararı aldık. Romanya, Bulgaristan, Macaristan, Makedonya, Almanya, İtalya, Portekiz, Hollanda, İsveç, Estonya, Rusya, Yunanistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Fas'a ihracat yapıyoruz. Bu ülkelerde kabin sektöründe Türkiye'yi başarıyla temsil ediyoruz."

AR-GE İÇİN FIRSAT YARATIYOR
IT ve bilişim sektörüyle çalıştıkları için trendlerden direkt etkilendiklerini anlatan Reyhan Ekşi şöyle konuştu: "Kurumlar satın almalarını yıl sonunda yaparlar. Ocak ve şubat aylarında durgunluk vardır. Ancak yılın ikinci çeyreğinde satışlar artar. Biz durgunluk dönemini Ar-Ge'ye ağırlık vererek değerlendiriyoruz. Pazar ve müşterilerin beklentisine göre iyileştirmeler yapıyoruz."

DOĞAL AFETLERE DAYANIKLI KABİNLER
Lande, bilişim ve telekomünikasyon sektörlerine yönelik kabin üretiyor. Milyonlarca dolarlık servet ve bilgi depolarını koruyan kabinler, her türlü doğa olayından sağlam çıkacak şekilde tasarlanıyor. Sokağa da kurulabilen kabinler yağmur ve karda bozulmadığı gibi yangından da etkilenmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağır sanayide ojeli eller
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN