"Türk" kelimesi yasak mı değil mi?

Giriş Tarihi: 10.4.2013 12:01

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ticaret unvanında "Türk", "Türkiye", "Cumhuriyet" ve "Milli" kelimelerinin kullanılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Söz konusu ibarelerin "cantürk', "türkhan' gibi birleşik kelimeler içerisinde yer verilmek suretiyle ticaret unvanlarında kullanılmasında bir engel bulunmamaktadır" dedi.

Bakan Yazıcı, eksik veya yanlış bilgilere dayalı olarak, ticari işletmelerin ve ticaret şirketlerinin ticaret unvanlarında "Türk", "Türkiye", "Cumhuriyet" ve "Milli" ibarelerinin kullanmasının yasaklandığı yönünde bir takım iddialara yer verilen haberler üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 46'ncı maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca, "Türk', "Türkiye', "Cumhuriyet' ve "Milli' ibareleri bir ticaret unvanına ancak Bakanlar Kurulu kararıyla konulabilmektedir. Yine Kanunun 51'inci maddesinin üçüncü fıkrasında, 46'ncı maddeyi ihlal edenlerin üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılacağı hükme bağlanmıştır. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun un 46'ncı maddesi, mülga 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 48 inci maddesinden içerik olarak aynen alınmıştır" diyen Bakan Yazıcı, açıklamasında Mülga 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunun 48'inci maddesinin üçüncü fıkrasının da "Türk, Türkiye, Cumhuriyet ve Milli kelimelerinin bir ticaret unvanına ancak İcra Vekilleri Heyeti kararıyla konabileceği şeklinde olduğunu ifade etti ve bu düzenlemeye uymadan söz konusu kelimeleri ticaret unvanlarında kullananlar hakkında adli para cezası veya hapis cezası öngörüldüğünü söyledi.


UNVANLARIN KULLANILABİLMESİ BAKANLAR KURULU KARARINA BAĞLI

Bakan Yazıcı, "Türk", "Türkiye", "Cumhuriyet" ve "Milli" kelimelerinin yalın, sade ve eksiz olarak ticaret unvanında kullanılabilmesinin bu yönde alınmış bir Bakanlar Kurulu kararına bağlı bulunduğunu ifade ederek, "Görüleceği üzere, bu düzenlemeye aykırı davranışlar her iki kanun tarafından yasaklanmıştır ve 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu uygulamada herhangi bir farklılık öngörmemektedir. Bakanlığımızın gözetim ve denetiminde görev yürüten Ticaret Sicil Müdürlüklerimiz; 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 46'ncı maddesinin üçüncü fıkrasında sayılan "Türk', "Türkiye', "Cumhuriyet' ve "Milli' ibarelerinin ticaret unvanlarında kullanılması bakımından Bakanlar Kurulu'nun kararı gerekliliğine dikkat çekmek ve 6102 sayılı Kanunun anlayış olarak mülga 6762 sayılı Kanundan uzaklaşmadığına vurgu yapmak adına, görev alanlarındaki ticaret sicili kayıtlarının tetkik edilmesi sonucunda Bakanlar Kurulu izni olmaksızın ticaret unvanında "Türk', "Türkiye', "Cumhuriyet' ve "Millî' ibarelerini kullanan şirketlerin tespit edilmesi halinde, bu şirketlerin unvanlarını Kanuna uygun hale getirmeleri gerektiğini ilgililere tebliğ etmektedirler" dedi.


SÖZKONUSU İBARELER "CANTÜRK" "TÜRKHAN" GİBİ BİRLEŞİK KELİMELER İÇERİSİNDE KULLANILABİLECEK

Ticaret Sicil Müdürlüklerince yapılan tebliğde, belirtilen süre içerisinde unvanını kanuna uygun hale getirmeyen şirketler hakkında Türk Ticaret Kanununda düzenlenen müeyyidelerin uygulanacağı hususunun da belirtildiğini kaydeden Yazıcı, şunları kaydetti:

"Bu doğrultuda, "Türk', "Türkiye', "Cumhuriyet' ve "Milli' ibarelerini ticaret unvanında Bakanlar Kurulu izni alarak kullanan ticari işletmeler ve ticaret şirketlerinin yeni bir Bakanlar Kurulu izni almaları sözkonusu değildir. Ancak, bu ibareleri unvanlarında Bakanlar Kararı olmadan kullananlar ise, sözkonusu Bakanlar Kurulu Kararı ile verilecek izinle bu ibareleri unvanlarında kullanmaya devam edebileceklerdir.

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 46'ncı maddesinin son fıkrasında düzenlenen Bakanlar Kurulunun izni ile ticaret unvanına eklenebilecek kelimeler yalın ve eksiz olarak "Türk', "Türkiye', "Cumhuriyet' ve "Milli' kelimeleri ile sınırlandırılmıştır.

Bu itibarla, sözkonusu ibarelerin "cantürk' "türkhan' gibi birleşik kelimeler içerisinde yer verilmek suretiyle ticaret unvanlarında kullanılmasında bir engel bulunmamaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türk" kelimesi yasak mı değil mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN