Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selçuklu Holding başa döndü

Giriş Tarihi: 28.4.2013

2006'da Biofarma'yı Citigroup'a satarak ilaç sektöründen çekilen Konyalı Selçuklu Holding, 7 yıl sonra ana işine dönüyor. Konya'da Anadolu'nun en büyük ilaç fabrikasını kuran holding, deneme üretimine başladı, ruhsat bekliyor

Konyalı eczacı Mustafa Öncel, 1973'te başladığı ancak daha sonra çıkmak zorunda kaldığı ilaç üretimine geri döndü. 80 yaşını aşan işadamı Öncel, 2006'da Citigroup şirketlerinden CVCI'ya 200 milyon dolara sattığı Biofarma'dan sonra Konya'da İlko İlaç adıyla yeni bir fabrika kurdu. Şirketin başında bulunan ikinci jenerasyon patronu İsmail Öncel, Konya 3'üncü Organize Sanayi Bölgesi'nde 250 bin metrekarelik alanda deneme üretimine başladı. İlko Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nde geliştirilen ürünlerin ruhsat işlemleri ise sürüyor.

100 MİLYON YATIRILDI

Yıllık 110 milyon kutu üretim kapasitesine sahip İlko, Anadolu'nun en büyük ilaç fabrikası konumunda. Mustafa Öncel'in 2006'da Biofarma'yı sattıktan sonra yeniden ilaç sektörüne girmek istediği yakın çevresince belirtiliyordu. Ambalaj sektöründeki şirketlerini tek çatı altında toplayan holdingin buradan elde ettiği tasarrufla ilaç yatırımlarına odaklanacağı belirtiliyor. İlk etapta ilaca 100 milyon liralık yatırım yapan holding, jenerik ilaç üretimini 2013 ve 14'te büyütmeyi hedefliyor. Tarım, inşaat, ambalaj ve mutfak eşyaları (Mehtap markasıyla) sektörlerinde faaliyet gösteren Selçuklu Grubu'na ait 10 şirkette bin 500 kişi istihdam ediliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selçuklu Holding başa döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN