Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Portekizli emekliye ağır fatura

Portekiz krizin faturasını memur ve emekliye çıkardı. 5 milyar euroluk tedbir paketiyle 30 bin memurun işine son verilecek. Emeklilik yaşı 66'ya çıkacak

Giriş Tarihi: 5.5.2013
Ekonomik krizin pençesinden kurtulamayan Portekiz'de hükümet memur ve emekliye yüklendi. Hükümet, IMF, AB ve Avrupa Merkez Bankası'na verdiği sözü yerine getirmek için memur sayısının azaltılması ve emeklilik sisteminde değişiklikler içeren yeni kesintiler açıkladı. Anayasa Mahkemesi'nin 1.3 milyar euroluk tasarrufa denk gelen 4 kesintiyi 'eşitlik ilkesi'ne aykırı bularak iptal etmesinin ardından alternatif kemer sıkma politikaları arayan ülkede, sağ koalisyon hükümeti 2015'e kadar 4 milyar 800 milyon euroluk tasarrufu hedefleyen yeni bir planı kabul etti.

YAPMAZSAK İFLAS EDERİZ
Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho, bu kesintiyle Troyka'dan alınan 78 milyar euroluk kurtarma yardımına karşılık verilen vaatlerin yerine getirileceğini söyledi. Coelho, bu yeni kesintilerin Meclis'te kabul edilmesi ve toplumda tepki görmesinin engellenmesi için muhalefet, sendika ve işadamı örgütleriyle diyaloga açık olduklarını belirtti. Coelho, "Bu kesintileri yapmazsak iflasın eşiğine geliriz. Euro Bölgesi'ni terk etme tehlikesiyle karşı karşıya kalırız" uyarısında bulundu. "Şimdi hata yapmak bu zamana kadar yapılan çabaları boşa çıkarır" diyen Coelho, yapılacak kesintilerin hayati önemi olduğunu savundu. Coelho, bakanlık bütçeleri, kamu görevlilerinin sayısı, SGK harcamalarında kesinti yapacaklarını anlattı.

30 BİN MEMURUN İŞİNE SON!
Yeni kesintilerle 30 bin memurun işine son verilecek. Emeklilik sisteminde kesintiler yapılacak. 65 olan emeklilik yaşı 66'ya çıkarılacak. Kamu çalışanlarının haftalık 35 olan çalışma saati de 40'a yükseltilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Portekizli emekliye ağır fatura
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN