Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keleş'i sarstı

İlk defa bir ordu efsanevi Kalaşnikof'u bırakıp Türk tüfeği kullanacak. 18 milyon TL'lik projenin sahibi Sarsılmaz, TÜBİTAK ve iki üniversite ile SAR 223'ü üretti

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Türk özel sektörünün ilk yerli tüfeği olan SAR 223'ü üreten Sarsılmaz, bir ordu ile anlaşma imzaladı. Dünyada ilk defa bir ordu Ruslar'ın efsanevi tüfeği Kalaşnikof yerine Türk tüfeği kullanacak. Sarsılmaz'ın ürettiği tüfekte beş adet patent bulunuyor. Patentlerin en önemlisinin tetik mekanizmasında olduğunu söyleyen şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, "Tetik silahın en önemli kısmı, yani motoru diyebiliriz. Ar-Ge üzerinde çok çalıştık. Türkiye'nin ilk balistik silah test merkezini de bünyemizde kurduk. Önümüzdeki süreçte keskin nişancı ve makineli tüfek projelerimizi geliştiriyoruz" dedi. Aliş uygun maliyetlerle üretim yaptıklarını ifade ederek, "Yakında bu silahları tabancadan fazla satacağız. Uzun vadede Kalaşnikof'u tahtından indireceğiz" diye konuştu. SAR 223'ün satışı için bir ülke ile anlaşma sağlandığını ve yenilerinin de sırada olduğunu söyleyen Aliş şöyle konuştu: "Bir ordu ile anlaşıldı. Ama şu anda ismini zikretmem yanlış olur. Çok yakında bir ülkeye teknoloji ihraç edeceğiz."

18 MİLYONLUK YATIRIM

SAR 223'ün üretim aşamasına kadarki maliyetinin yaklaşık 18 milyon lira olduğunu söyleyen Aliş, toplam yatırım rakamının ise 27 milyon lirayı bulduğunu belirtti. Aliş, silahların tasarımının dünyada ilk ve tek olduğunu vurgulayarak, "Tasarımlarımız küresel pazarda rekabet edebilecek seviyenin çok daha üzerinde" dedi. "Şu an dünyada yapılan en yeni nesil ve teknolojik piyade tüfeğini ürettik" diyen Aliş, hedeflerinin öncelikle dünya olduğunu, firma olarak 72 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade etti.

AYDA 2 BİN ADET İMALAT
Aliş, "Biz ayda 2 bin imalatla başladık. Bunu hızlı bir şekilde artıracağız" dedi ve tüfeğin modüler olduğunu ekledi. Tüfek, kullanıcıya lazer noktalayıcı ile flaş ışıklardan, uzayıp kısalan nişangâhlara ve gündüz/gece görüş cihazlarına kadar birçok aksesuvar takabilme imkânı sunan gövdeye entegre Picatinny raylar ile bir piyade tüfeği olarak, 40 mm bomba atar dahil olmak üzere muhtelif savaş aksesuvarlarıyla donatılabiliyor, suda çalışabiliyor.

ÜÇÜNCÜ YILDA 100 MİLYON $'LIK İHRACAT
İlk etapta 30 milyon dolar ikinci yıl 50 milyon dolar ve üçüncü senede de 100 milyon dolarlık ihracat yapacaklarını belirten Aliş, silah üretiminde ellerinden geldiğince milli sermaye kullandıklarını, amaçlarının katma değerin Türkiye'de kalması olduğunu belirtti. Dünyada en çok kullanılan AK-47 Kalaşnikof'un üreticisinin iflas etmesinin ardından gelen yatırımın zamanlaması da oldukça iyi gözüküyor. Yeni nesil ve fiyatı diğerlerine göre düşük olan tüfeğin bu özellikleri ile dünyada Kalaşnikof'un yerini alabileceği belirtiliyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keleş'i sarstı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN