Toprak'ın yalısı 46 milyona Çolakoğlu'nda

Giriş Tarihi: 29.6.2013

TMSF'nin satışa çıkardığı Toprak Holding'e ait İşkodralı Tahir Paşa Yalısı ve arsasını 46 milyon liraya Türkiye Ekonomi Bankası'nın (TEB) ortaklarından Çolakoğlu ailesi satın aldı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Halis Toprak'tan devraldığı Beykoz Paşabahçe'de yer alan 7 bin 639 metrekarelik yalı arsasını 45 milyon TL muhammen bedelle satışa çıkardı. İşkodralı Tahir Paşa Yalısı olarak bilinen gayrimenkulün ihalesi 5 Haziran'da yapıldı. İki büyük firmanın katıldığı ihalede, TEB'in ortaklarından Çolakoğlu ailesi, 46 milyon TL'ye yalıyı ve arsasını satın aldı. Saip Molla Caddesi'nde yer alan İşkodralı Tahir Paşa Yalısı 47.5 metre boyuyla Boğaz'ın en uzun rıhtımlı yalıları arasında yer alıyor. Andonaki Yalıları ile Tevfik Paşa Yalısı arasında kalan yalı, bin 800 metrekarelik taban oturumuyla da en büyük olma özelliğine sahip. Arsada biri 2 katlı diğerleri tek katlı metruk durumda 4 adet yapı ve 100'ün üzerinde ağaç bulunuyor. Mimar Erol Sevimlisoy'un, yalının eski resimlerinden röleve projelerini çizdiği ve Anıtlar Kurulu'na tescilini yaptırdığı kaydediliyor. Halen harap durumdaki yalının, 1938'de çıkartılan bina vergisinden kurtulmak isteyen mirasçıları tarafından yıkıldığı belirtiliyor.

BİR HASTA AYAĞA KALKACAK
Bosforce Yönetici Ortağı Ulvi Özcan, İşkodralı Tahir Paşa Yalısı'nın büyüklüğü, tarihi kimliği, bahçedeki ağaçların çeşitliliği gibi nedenlerle çok bilinen bir yalı olduğunun altını çizdi. Özcan, "Tekrar yapılmasıyla Boğaziçi bir hastasını daha ayağa kaldırmış olacak. Yalının otel ve kongre merkezi gibi ticari fonksiyonlarla kullanılması halinde maksimum verimliğin yakalanabileceğini düşünüyorum" diye konuştu.

AİLE YALILARI 6'LADI
Çolakoğlu Ailesi bu yalıyla birlikte Boğaz'daki mülk sayısını altıya çıkardı. Kuruçeşme'de Hotel Les Ottomans'ın 20 metre yanındaki arsada iki yalı inşaatı bulunuyor. Yalılardan birinin Hasan Çolakoğlu'nun oğlu Haydar Nuri Çolakoğlu, diğerinin de yeğeni Çolakoğlu Metalurji'nin veliahtı Faruk Mehmet Çolakoğlu'na ait olduğu biliniyor. Müflis İşadamı Orhan Aslıtürk'e aitken, İstanbul 3. İflas Müdürlüğü'nün geçen yıl satışa çıkardığı Zarifi Mustafa Paşa Yalısı'nın haremlik bölümünü de 25 milyon TL bedelle Çolakoğlu Ailesi satın almıştı. Kandilli'de bulunan M. Fazıl Paşa Yalısı ve Hadi Semi Bey Yalısı da ailenin yalıları arasında bulunuyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toprak'ın yalısı 46 milyona Çolakoğlu'nda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN