Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yavaş'ın hatları kralların duvarını süslüyor

Hattat Ahmet Zeki Yavaş'ın kurduğu Üsküdar'daki Klasik Sanatlar Merkezi iş dünyasının uğrak yeri oldu. Krallara buradan alınan değerli hatlar hediye ediliyor

Geleneksel sanatlara 2 milyon liralık yatırım yaparak Üsküdar'da Klasik Sanatlar Merkezi'ni kuran hattat Ahmet Zeki Yavaş, alanında bir ilke imza attı. Galeri sisteminin olmadığı hat sanatını sanatçı-alıcı arasında dönen kapalı bir mekanizmadan çıkarmayı hedefleyen Yavaş, kısa sürede iş dünyasının da ilgisini çekmeyi başardı. Merkez kısa sürede eserlerin alıcıyla buluştuğu bir platforma dönüştü.

PATRONLARIN UĞRAK YERİ

Klasik sanatlarda 'piyasa' oluşmasını sağlayan öncü kuruluşlardan olan merkez, aynı zamanda iş dünyasının da gizli bir alışveriş merkezi konumunda. Yabancı devlet adamlarına verilen hediyeler ve özel koleksiyonlara giren kıymetli hatlar buradan alınıyor. İş dünyasının da hediyelerini seçtiği bu merkezden Dubai şeyhi Al-Maktum'a ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah'a birçok kez hediye alınmış. Yaklaşık bin eserin sergilenip satışa sunulduğu merkezin kurucusu hattat Ahmet Zeki Yavaş, sektörün gelişimiyle ilgili sorularımızı cevapladı.
Sizi bu merkezi kurmaya iten sebepler neydi?
Klasik sanatlara olan farkındalık arttı. Ancak artan ilginin karşılık bulacağı mekanlar yoktu. Sanatkarlar da bu eksikliğin sıkıntısını çekiyordu. Burası onlara bu imkânı sağladı. Aynı zamanda sanatkar da yetiştiriyoruz.
Merkezin misyonu nedir? Sanat mirasımızı gelecek nesillere doğru şekilde aktarabilmek da misyonumuz arasında. Kendim de hattat olduğum için klasik sanatların ihtiyaçlarını tespit edebiliyordum. Hepsini bir araya toplayınca bu merkezi kurma fikri kendiliğinden gelişti.
Kimler buranın müşterisi ve fiyat aralığı nedir?
Her kesimden alıcının bütçesine göre bir şeyler bulabilmesini istiyoruz. Bu yüzden fiyat aralığı 200 ila 100 bin TL arasında değişiyor. Keza müşteri profili de aynı değişkenlikte. Dünyada söz sahibi Türk işadamlarının yanı sıra bir öğrenci bile müşterimiz olabiliyor.
Kurumlara da hizmet veriyor musunuz?
Şu sıralarda TBMM'ye ait ve milletvekillerinin çalışma ofislerinin de olduğu ek hizmet binasının tezyinat ve sanat çalışmalarını biz üstlendik. Duvarlara asılacak levha, çini gibi sanatların üretim ve seçim süreci için sanat heyetiyle çalışıyoruz.
Şimdiye kadar kaç eser satıldı? En pahalı eser hangisiydi?
500 kadar sattık. Bunlardan en pahalısı ise 100 bin liralık Hilye-i Şerif'ti. 160 x 95 cm boyutlarındaki bana ait bu eseri Türkiye'den bir koleksiyoner aldı.

Öğrencinin hocadan icazet alması şart
Eserleri nasıl seçiyorsunuz?
Eserlerin büyük kısmı son 10 yıldır oluşturduğum koleksiyonun parçaları. Yeni eser kabulleri Prof. Uğur Derman ve Prof. Çiçek Derman gibi ülkemizin önde gelen sanatkâr ve hocalarından oluşan bir komisyonun kararıyla yapılıyor. Eserleri sahiplerinden satın alarak, sertifikalı satışa sunuyoruz.
Yeni projeleriniz neler?
Ünlü hattat Emir Ahmet Felsefi'nin 18 Temmuz'da Beşiktaş Depo Müze'de "Kalemin Sihri Hat ve Tezhip Sergisi" açılacak. Ekimden itibaren "9 Sergi 9 Seminer" projemiz başlıyor.
Burada eğitim de veriyorsunuz. Öğrenci kabulü için kriterleriniz nedir?
Burası bir hobi merkezi değil. Hedefi sanatkarlık olan 'acemi'ler ile sanatını ilerletmek isteyen sanatkarlar burada icazet alıncaya kadar eğitim görebiliyor.

12 dalda satış ve eğitim
15 yıllığına kiralanan ve Üsküdar'da bulunan 6 katlı merkezde 200 kişi kapasiteli 5 derslik, 230 kişilik konferans salonu, restorasyon atölyesi, fotoğraf stüdyosu ve idari birimler bulunuyor. Burada hat, tezhip, ebru, minyatür, kâtı', cilt, çini, naht, kalemişi, kakma, Edirnekâri ve kündekâri olmak üzere toplam 12 ayrı dalda eser bulmak mümkün. Aynı zamanda bu alanlarda seminer ve eğitimler veriliyor.

Hattat, girişimci ve fotoğrafçı
İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi'nin kurucusu Ahmet Zeki Yavaş, 1966 yılında Rize'de doğdu. İşletme tahsili yaptı. Hattat Hamit Aytaç ve Hattat Osman Özçay'dan ders aldı. İlk kişisel sergisini 1997'de açtı, bugüne kadar yaklaşık 200 kişisel ve karma sergiye katıldı. Yurt içi ve dışında birçok özel koleksiyon ve müzede hat eserleri bulunuyor. Fotoğraf sanatıyla da ilgilenen Yavaş, "Türkiye'nin Çiçekleri" adını verdiği ve 27 cilt olması planlanan albümün çalışmalarına devam ediyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yavaş'ın hatları kralların duvarını süslüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN