Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koleksiyonerler taze kan peşinde

Koleksiyonerler, işadamı Yalçın Ayaslı'nın Armaggan Sanat Galerisi'ni yakın takibe aldı. Galeri, 22 sanatçıya ait 500 bin TL'lik eseri görücüye çıkaracak

Sanat yatırımı yapanlar usta isimlerin yanı sıra genç yeteneklerin de peşinde. Bu işe uzun vadeli bir yatırım olarak bakan koleksiyonerler, eserlere 'makul' fiyatlardayken sahip olmak için gelecek vaat eden genç yetenekleri takibe aldılar. Her biri yükselen bir sanatçıyı daha gençken keşfetmenin peşine düşmüş durumda. Piyasa durgunken "7/24 Vol. 2" sergisine gösterilen ilginin arkasında da aynı hedef var. Çünkü sergiye ev sahipliği yapan Armaggan Sanat ve Tasarım Galerisi, genç yetenekleri burada piyasayla buluşturacak.

TAVİLOĞLU DA ESER PEŞİNDE

Armaggan Sanat ve Tasarım Galerisi Koordinatörü Şanel Şan, geçen yıl ilki düzenlenen 7/24 sergisiyle ilgili şöyle konuştu: "Serginin teması, 'sanat 7 gün 24 saat hayatımızda nasıl olur' sorusu. Bu sergi dizisinin ilkine ilgi büyüktü. Eserlerin yüzde 50'den fazlası satıldı." Serginin takipçileri arasında ünlü isimlerin olduğunu belirten Şan, her birinin kendine yakın bulduğu yeni yeteneklere ilgi gösterdiğini ifade etti. Şan, "Mudo'nun sahibi Mustafa Taviloğlu, Emre Kantaşlı'nın; Mimar Emre Oral, Tan Taşpolatoğlu'nun; ünlü koleksiyoner Jerry Benardete, Hülya Sözer'in; mücevher tasarımcısı Sevan Bıçakçı, Erdeniz Kurt'un eserlerini alıyor. Bu yılki sergiye de benzer bir ilginin olacağını düşünüyorum. Çünkü burası genç sanatçıların keşfedilerek ünlü koleksiyonlara girdikleri bir platform oldu" dedi.

40 BİN LİRAYA KAR KÜRESİ

22 sanatçının toplam 500 bin TL değerindeki 56 eserinden oluşan sergi, 31 Temmuz'da Nuruosmaniye'deki Armaggan binasında açılacak. 16 Ekim'e kadar sürecek sergide Nilgün Sabar, Seymen Şener, Ebru Susamcıoğlu, Faruk Kılıç, Neşe Çoğal, Pınar Partanaz gibi genç sanatçılar var. Fiyatların 2 ila 50 bin lira arasında değişeceğini belirten Şan, "En pahalılardan biri 40 bin TL'lik Nilgün Sabar imzalı bir kar küresi" dedi.

SANAT GALERİSİ, MAĞAZA TRAFİĞİNİ DE ARTIRIYOR
Armaggan markasının sahibi 400 milyon dolarlık servetiyle Forbes zenginler listesinin 114'üncü sırasında yer alan işadamı Yalçın Ayaslı. Firma özgün tasarımlarla geleneksel teknikleri birleştirerek mücevher, obje, doğal boya tekstil, eşarp, deri ve ev tekstili üretiyor. Armaggan'ın Nişantaşı'nda da 7 katlı bir mağazası var. Nuruosmaniye'deki 6 katlı binanın 3'üncü katında sanat galerisi yer alıyor. Şanel Şan, "Özellikle yabancılar, tarihe dair ne varsa bu bölgede görüyor. Ama iş, bugünkü Türk sanatına gelince bölgede bizim dışımızda çağdaş sanat galerisi yok. Genç Türk sanatçıları tanımak isteyenler haliyle buraya geliyor. Bu da Armaggan binasının trafiğini binlerce kişiye çıkarıyor" şeklinde konuştu.

'JET VE YATLA GELİYORLAR'
Yılda en az dört sergi açtıklarını belirten Şan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yılda en az dört sergi yapıyoruz. Sadece her açılış davetine gelen yüzlerce kişinin Armaggan markasıyla yakından tanıştığını hesaba katsak bile sanat galerisi ve mağaza arasında ciddi bir sinerji yakalanıyor. Diğer yandan jetiyle, yatıyla Armaggan mücevheri almaya gelen dünya jet sosyetesi de aynı zamanda genç sanatçıların eserlerini görmüş oluyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koleksiyonerler taze kan peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN