Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu'nun gizli devi

Giriş Tarihi: 26.7.2013 09:26 Güncelleme Tarihi: 26.7.2013 17:07

, Türkiye coğrafyasının tam ortasında gözlerden ırak bir doğalgaz ve kuyum devi inşa ediyor. 11,5 milyar lira cirolu şirketi, Anadolu’nun ticaretine hükmediyor; Gazprom ile yaptığı doğalgaz tedarik anlaşmasıyla Rus gazını Türkiye’de pazarlıyor ve beş kentin doğalgazını dağıtıyor.

MERVE GÜN KARAKAYA - FORBES

Eğer yılda 11,5 milyar lira ciro üreten bir şirketin patronuyla görüşecekseniz, kapısından gireceğiniz bina ve ofis asgari olarak kafanızda şekillenmiş olur. Dolayısıyla tabelasında kocaman harflerle "Ahlatçı Kuyumculuk" yazan, kuyumcu vitrini arkasında döviz bürosu olarak işleyen yaklaşık 150 metrekarelik mağazanın sonundaki kapının patron odasına açıldığına inanmak fazlasıyla zor. İçerisi alışılmış patron odalarından ziyade orta büyüklükte bir mağazanın yazıhanesini andırıyor. Yönetim Kurulu Başkanı , "siz lütfen buyurun" deyip üzerinde şık lacivert takım elbisesi olduğu halde satış tezgahlarının olduğu yere gidip işle ilgili bir konuyu çözüyor.

Çorum merkezli Ahlatçı Şirketler Grubu, bu mütevazı resmin ezberlerine hiç uymuyor. 56 yaşındaki Ahlatçı, cirosunun 9 milyar liralık hacme ulaştığı kuyum işinde Türkiye'deki bilezik piyasasının yüzde 35'ini, alyans pazarının ise yüzde 25'ini kontrol ediyor. Ama daha da önemlisi sofistike, politik ve sıkıntılı doğalgaz arenasında, Türkiye'de rol alacak önemli bir aktör olmaya doğru hızla evriliyor. Şirketi, geçen sene sonunda dünyanın en büyük doğalgaz portföyüne sahip Rus Gazprom ile yıllık 700 milyon metreküpten üç yıllığına gaz tedarik anlaşması yaptı. Böylece Türkiye'de Rus doğalgazını pazarlama ehliyeti alan Fatih Baltacı, Özcan Tahincioğlu, Abdullah Tivnikli ve Mustafa Latif Topbaş gibi birkaç isimden mütevellit 'seçkin' bir zümreye iyice yaklaştı. Ancak Ahlatçı, Türkiye doğalgaz piyasasındaki oyunculardan hayli farklı bir profil. Çünkü Türkiye'de pazarlamaya başlayacağı gazı, kontrat devri ihalelerinden temin etmedi. Devir ihalelerden sonra ikili ilişkilerle anlaşma imzaladı. Bunu da Ali Şen'in ortağı olduğu Bosphorus Gaz vasıtasıyla yaptı.

Çorumlu işadamı, Gazprom'dan aldığı bu miktarın yarısını bugün beş kente yayılmış ve 1 milyon kişiye hizmet veren kendi doğalgaz dağıtım şirketlerinde kullanacak. Geri kalanını ise piyasaya pazarlayacak. Ama daha fazlasını hedefliyor. "Her şey yolunda giderse" diyor, Batı Hattı'nda (Mavi Akım'la birlikte Rusya'dan Türkiye'ye gaz akışını sağlayan iki hattan biri) kalan ve özel sektöre devredilmemiş 4 milyar metreküplük gazın kontrat devri ihalesinden yaklaşık 1 milyar metreküplük pay almayı istediğini anlatıyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu'nun gizli altın devi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN