Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyarderler de sanata yöneldi

Son yılların en gözde yatırım aracı sanat oldu. Milyarderlerin sanata yaptığı yatırımlarla en büyük müzayede şirketleri Sotheby's ve Christie's'in geçen yılki satışları 6.6 milyar dolara ulaştı. Sanat yatırımı için oluşturulan fonlar ise yüzde 69 büyüdü

Giriş Tarihi: 3.8.2013
Küresel krizin patlak verdiği 2008'den sonra alternatif yatırım araçlarında güven ve getiri imkânının azalması sanat yatırımlarına olan talebi zirveye çıkardı. Dünyanın sayılı milyarderleri için de sanat en önemli yatırım aracı oldu. Fonların sanat yatırımlarında da ciddi patlama var. Dünyanın en büyük iki müzayede şirketi Sotheby's ve Christie's'in 'büyük ustalar, Çin eserleri, empresyonist-modern ve çağdaş sanat' eserlerinden oluşan satışları geçen yıl 6 milyar 640 milyon dolara ulaştı. Deloitte ve ArtTactic'in hazırladığı "Art & Finance" raporuna göre, özellikle çağdaş eserlere olan talepte büyük patlama yaşandı. Çağdaş eser satışları geçen yıl yüzde 32.5 artışla 2 milyar 730 milyon dolara çıktı.

ÇİN KAYBETTİRDİ
Sanat eserlerine gelen yüksek talebe karşın eski ustaların işlem hacminin düşük kalması dikkat çekti. Hemen hemen bütün sanat eserlerinin yüksek talep gördüğü dünya sanat piyasasının kaybedeni ise Çinli sanatçılara yatırım yapanlar oldu. 2011'e göre yüzde 28.8 oranında daralan Çin eserleri pazarında işlem hacmi 2 milyar 150 milyon dolardan 1 milyar 530 milyon dolara geriledi.

BANKALAR DA DESTEKLİYOR

Dünya piyasalarında sanat eserlerinin yatırım aracı olarak kabul görmesinin önemli yansımalarından biri de bankacılık sektöründe gözlendi. Geçen yıl Avrupa'da bankaların yüzde 71'i müşterilerine sanatla ilgili hizmet sundu. Bankaların yüzde 57'si sanat danışmanlığı hizmeti verirken, yüzde 47'si müşterileri adına sanat eseri değerlendirmesi yaptı. Bazıları ise sanat yatırımcılarına kısa ve orta vadeli krediler açtı. Araştırmalara göre koleksiyoncuların yüzde 41'i sanat yatırımlarını maddi teminat olarak görüyor.

FON PAZARI BÜYÜDÜ
Deloıte
ve ArtTactic'in başta Lüksemburg, Polonya, İspanya olmak üzere Avrupa genelinde 30 özel banka, 112 sanat profesyoneli ve 81 sanat koleksiyoncusuyla yaptığı anket ve araştırma sonuçlarına göre, eserlerin varlık türü olarak öne çıkması ve güvenli bir yatırım aracı olarak talep görmesi, sanat piyasasının global boyutta genişlemeye devam etmesinde büyük rol oynadı. Bu nedenle fon yöneticileri, risk profilini daha dengeli bir yapıya kavuşturmak için sanat eserlerini de portföylerine aldı. Sanatın yatırım aracı olarak görülmesinden sonra sanat için oluşturulan özel fon pazarı 2012'de yüzde 69 arttı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyarderler de sanata yöneldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN