Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prim yapacak 10 ressam

Giriş Tarihi: 10.8.2013

Galerici ve müzayedeci Rüştü Sungur, önümüzdeki iki yıl içinde eserlerinin yüzde 50 prim yapacağını öngördüğü 10 ressamı açıkladı. Türk resminin yaşayan ustaları arasında Mehmet Güleryüz, Alaettin Aksoy gibi isimler var

Resim piyasasında 'yaprağın kıpırdamadığı' temmuz ve ağustos aylarını Artium Sanatevi'nin sahibi Rüştü Sungur hayli hareketli geçirdi. Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü mezunu olan 20 yıllık galerici ve müzayedeci Sungur, şu sıralarda Alarko- Cengiz Holding ortaklığı Medaş Elektrik Dağıtım'ın Konya'daki sanat galerisinde açılacak ve sigorta değeri 4 milyon 500 bin lira olan çağdaş Türk resim sergisinin hazırlıklarını yürütüyor. Geçen ay 'Oda Müzayedeleri- 1'i gerçekleştiren ve yüzde 60'a yaklaşan satış oranını yakalayan Sungur, aldığı sanat eğitimi sayesinde öngörülerinin doğru çıkmasıyla da dikkat çeken bir isim. Bugüne kadar 20 bin eserin el değiştirmesine aracı olan müzayedeci, yeni sanat sezonunda dikkatle takip edilmesi gereken 10 sanatçıyı SABAH'la paylaştı.
Resim yatırımı yapmak isteyenler, hangi sanatçıları takip etmeli? Mehmet Güleryüz, Alaettin Aksoy, Ergin İnan, Devrim Erbil ve Neşe Erdok. Bu isimlere ait eserlerin fiyatları istikrarlı şekilde artıyor. İki yıl içinde onların imzasını bugünkü fiyatlarından bulmak mümkün olmayacak.
Bu süredeki prim oranı ne olabilir? Rahatlıkla yüzde 50'leri bulabilir.
Neden bu isimler öne çıkıyor? Doğum tarihleri 1937 ila 1943 yılları arasında. Yani 1968 kuşağı sayılıyorlar. Bugün hepsi Türk resminin yaşayan ustaları arasında. Sanat yatırımında veya koleksiyonunda güçlü imza isteyen alıcıların radarında şimdi doğal olarak bu isimler olacak.
Takip edilmesi gereken 'ikinci 5' kimlerden oluşuyor? Daha genç kuşaktan Canan Tolon, Ahmet Oran, Kemal Önsoy, Selma Gürbüz, Haluk Akakçe. Bu sanatçıların doğum tarihleri 1950 ve sonrası. Çalışmaları uluslararası düzeyde.
Gayrimenkul sektörünün gelişimi sanat piyasasını nasıl etkiliyor? Gayrimenkul ne kadar satılırsa resim piyasası da o kadar yükselir. İnsanlar yeni ve büyük evlerinde boş duvarlara bakarak oturmak istemiyor. Finans piyasası kötü de olsa, o boş duvarlar resim piyasasının geleceğidir.

FİGÜRATİF RESİM ÖN PLANA ÇIKACAK
Rüştü Sungur, koleksiyonerler ve sanat yatırımcıları için önemli tüyolar verdi. Sungur, "Soyut resme son 4 yıldır devam eden ilgi, yerini figüratif resme bırakacak. Bu her 3-4 yılda bir böyle oldu. Nedeni duygusal. Alıcılar soyuttan sıkılınca figüratif resme dönüyor. Uzun vadeli yatırım için piyasanın aksine hareket etmek kârlı olabilir."

MEDAŞ ELEKTRİK KONYA'DA SERGİ AÇIYOR
Alarko-Cengiz Holding ortaklığıyla kurulan Medaş Elektrik Dağıtım'a ait Medaş Sanat Galerisi'nin danışmanlığını üstlenen Rüştü Sungur, çağdaş Türk resim sergisinin hazırlıklarını yapıyor. Sergi için koleksiyoncular ve kurumlardan eser seçimi ve teminini sürdüren Sungur, "Buranın Anadolu'daki en iyi sanat galerisi olduğunu söyleyebilirim" dedi.

TALEP ÇOK ARZ YOK
Rüştü Sungur, artık ofis, otel ve AVM sahiplerinin de 5 ila 40 bin liralık resim satın aldığını söylüyor. "Bu piyasayı besleyecek kadar sanatçımız yok" diyen Sungur, düzenli resim yapan 2 bin sanatçı olduğunu belirtiyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prim yapacak 10 ressam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN