Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzayedeye karşıyım

Forbes En Zengin 100 Türk listesinin 59'uncu sırasındaki koleksiyoner Nesrin Esirtgen'e göre müzayede sistemi sanat üretimini desteklemiyor. Onun stratejisi gençleri keşfetmek

Giriş Tarihi: 7.9.2013
Abdi İbrahim İlaç Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nesrin Esirtgen'in sahibi olduğu Nesrin Esirtgen Collection Sanat Platformu, hummalı bir çalışma içinde. Tüm çabalar platformun yedinci sergisi olan "No.3"ün 11 Eylül'deki açılışı için. Forbes En Zengin 100 Türk listesinde 700 milyon dolarlık servetiyle 59'uncu sırada bulunan Esirtgen, 150 parçadan oluşan bir çağdaş sanat koleksiyonuna sahip. Koleksiyondan bir seçkiyi içeren bu sergide 10 sanatçıya ait eserler sanatseverlerle buluşacak. 30 yıldan beri sanat koleksiyonu yapan deneyimli koleksiyoner Nesrin Esirtgen ile sergi açılışı öncesi eser alım stratejileri hakkında görüştük.
Eserleri nereden alıyorsunuz?
Daima galeriden alırım. Sanatçı sergisini açmış; o eserler satılacak ki, hem sanatını yapmaya maddi olarak imkân bulsun hem de beğenildiğini görüp motivasyonu yükselsin. Sanat piyasası bu şekilde büyür ve derinleşir.
Müzayedelerden alım yapmıyor musunuz?
Geçmişte birkaç kez oldu. Ancak müzayedelerdeki yarış havasını sevmiyorum. Bu sistem sanatın geniş kitlelere yayılmasına imkân vermiyor.
Müzayedelerin sanat piyasasına katkısı yok mu?
'Piyasayı' bilmem ama müzayede salonları ne kadar aktif olursa olsun sanatın tabana ulaşmasını sağlayamaz. Çünkü konuşulan 'rekor fiyatlar' insanlarda önyargı oluşturuyor.
Pahalı eser almak yanlış mı?
Hayır, öyle bir şey demiyorum! O yüksek fiyatlara esir olmamak lazım diyorum. Yenileri, gençleri keşfetmek daha anlamlı.

Yatırımcılar gençlerle risk almalı
Genç sanatçıları 'keşfetmek' zor değil mi?
Zor tabii... Bence bunun tek bir yolu var. Çok sergi ve müze gezeceksiniz. Sanat hakkında çok okuyacaksınız. Bir de kendinizi çağın hızına kaptırmayacaksınız.
Sanatla hızın ilgisi ne? Hızlı tüketiyoruz. En büyük tehlike de bu. O hıza kaptırıp satın alma yaparsanız yanlış kararlar kaçınılmazdır.
Peki genç sanatçılara yatırım yapmak risk taşımıyor mu?
Risk her zaman var ama milyon dolarlara 'banko' bir eser almak anlamlı gelmiyor. Genç sanatçının ilerleyişini izlemek büyük keyif. Koleksiyon 'geri dönüşsüz yatırım'dır. Ama meseleye 'ticari yatırım' gözüyle bakanlar için gençleri keşfetmek de kârlı olabilir.

Dikkatli karar, değerli eser
30 yıl önce Erol Akyavaş eserleri aldığımda bu ismi dar bir çevre tanıyordu. Bugün sanatla uzaktan- yakından ilgilenen herkesin bildiği bir isim. Çok önemli müzelerde var, fiyatları milyon liralarda. Artık satın almak zor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzayedeye karşıyım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN