İş dünyasında Bubi fırtınası

İş dünyasının önde gelen birçok isminin koleksiyonunda Bubi'nin eserleri var. Fiyat ortalaması 35 bin TL olan eserlere talep her geçen gün artıyor. Bubi yabancıların da takibinde

Giriş Tarihi: 28.9.2013
Başta Sabancı, Çarmıklı, Tatlıcı, Has aileleri olmak üzere iş dünyasından birçok koleksiyoner Bubi eserleri alıyor. Müzayede satışlarında fiyat ortalaması 35 bin lira civarında. Yeni müzayede sezonunda Bubi'yi takip etmekte fayda var. Dünya sanat piyasası bilgi bankası ArtPrice'ın 2012 raporunda en yüksek cirolu 500 sanatçı listesine 348'inci sıradan giren Bubi, 2011'de 517'nci sıradaydı. ArtPrice 500 listesinde 169 basamak yükselmesi, sanatçının eserlerinin fiyatının yükseldiğini gösteriyor. Aynı zamanda Türkiye müzayedeleri mercek altına alındığında satışa çıkan eser sayısında da artış olduğu görülüyor.

HER YIL SAYI ARTIYOR

Bubi eserlerindeki satış oranı da her yıl artıyor. 2012'de 36 Bubi eseri işlem gördü. 28'i toplam 604 bin liraya satıldı. 2011'de 28 eserin 21'i satılarak toplam 500 bin liralık ciroya ulaşıldı. Bu cirolardaki en yüksek pay, Bubi'nin imzası haline gelen ve "Kafes" olarak adlandıran eserlerden kaynaklanıyor. Bu eserlerin müzayede satış fiyatları, 75 bin lirayı görmüş olsa da ortalama 30-50 bin lira bandında hareket ediyor. Sanatçının başka dönemlerine ait ve daha çok kâğıt, karton veya tuval üzerine yaptığı eserlerin fiyatları ortalama 2 bin ila 18 bin lira arasında değişiyor.

ANKARALILAR HEPSİNİ ALDI
Geçen mayısta Ankara'da açılan ilk Bubi sergisi, piyasanın talebini göstermesi açısından ilginç bir örnek. Güler Sanat'ta açılan sergide tüm eserlerin ilk birkaç günde satıldığını belirten galeri sahibi Güler Ercan, yüzde 100'lük satış oranının galeriler için çok sık rastlanan bir durum olmadığını belirtiyor. Sanatçının eserleri önemli koleksiyonlarda yer alıyor. Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı ve İstanbul Modern dışında şahsi koleksiyonlarda da Bubi'nin özellikle 'Kafes' serisi eserleri bulunuyor. Berrak - Nezih Barut, Selin-Taha Tatlıcı, Arzu Sabancı, Sema Çağa, Banu- Hakan Çarmıklı, Eti-Jeki Mizrahi, Şafak- Ali Kibar, Didem-Aziz Karadeniz, Billur- Atilla Tacir, Can Has gibi özellikle iş dünyasının tanınmış isimleri bu koleksiyonerler arasında.

İMZASI PARA EDİYOR
Bu yılın ocak - haziran döneminde 15 eserden 10'u için çekiç indi. Müzayedeye çıkan 15 eser ise "Kafes" değil, tuval, kâğıt veya karton üzerine yağlı boya eserlerdi. Bunlar bin ila 8 bin 500 lira arasında fiyatlarla satıldı. Sanat alıcıları ve koleksiyonerler kâğıt-karton üzerine yapılan işlere genelde mesafeli duruyor. Bu tarz eserlerin fiyatları da tuval veya başka malzeme kullanılanlardan daha düşük fiyatlanıyor. Buna rağmen Bubi'nin kâğıt üzerine yaptığı eserlerin alıcı bulmuş olması, aynı zamanda imzasına olan talep olarak da yorumlanabilir.

DEDESİ OSMANLI SARAYI'NDA HEKİMDİ
Bubi, antropoloji ve psikoloji eğitimi almış. Esas adı David Hayon olan ve dedesi Osmanlı Sarayı'nda iki padişaha özel hekimlik yapmış 1956 doğumlu Bubi, "Zamanım bu atölyede geçiyor çünkü dış dünyayı sevmiyorum. Malzemeleri eğip büküyorum, sarıyorum, kırıp yapıştırıyorum, örüyorum. Beni en çok oyalayan, zorlayan 'Kafes'ler. Belki de bu yüzden yapmaktan vazgeçemiyorum" diyor.

DÖRT YILDA SIÇRAMA YAPTI
2006'dan beri müzayedelerde boy gösteren Bubi eserleri, özellikle son 4 yılda büyük sıçrama yaptı. Bu durum sanatçının eserlerine olan talebin her geçen gün arttığının göstergesi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyasında Bubi fırtınası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN