Türkiye'de mali servet büyüyor

Giriş Tarihi: 28.9.2013

Allianz'ın yayımladığı Küresel Varlık Raporu'na göre dünya genelindeki mali varlıklar 111 trilyon euro ile rekor kırdı. Türkiye listede 45'inci sırada

Allianz'ın bu yıl dördüncüsünü yayınladığı 2012 Küresel Varlık Raporu'na göre dünya genelindeki mali varlıklar brüt 111 trilyon euro ile yeni bir rekor kırdı. Raporda, borç büyümesindeki durgunluk göze çarptı. Yoksul ülkelerdeki varlıklı insanların sayısının arttığı belirtilen raporda, "Zengin ülkelerde alt gelir grubu genişliyor. Mali varlıkta en zengin ilk üç ülke İsviçre (141.8 bin euro), ABD (100.7 bin euro) ve Japonya (83.6 bin euro)" denildi. Allianz'ın kişi başına düşen mali varlıklara göre yaptığı sıralada Türkiye 45'inci oldu.

YÜZDE 8.1 BÜYÜME
Rapora göre, küresel hane içi brüt mali varlıklar da geçen yıl yüzde 8.1 oranında büyüdü. Bu, son 6 yılın en güçlü büyüme oranı olarak gösterildi. Yüzde 8.1'lik oran, 2001-2012 yılları arasında yapılan döviz kuru düzenlemelerinden sonra yıllık yüzde 4.6'lık uzun vadeli ortalamanın da çok üstüne. Geçen yılki hızlı büyümede borsadaki pozitif trendin de etkili olduğu belirtildi. Rapora göre, menkul değer- lerde tutulan varlıklar yüzde 10.4 oranında büyüdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de mali servet büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN