Mitsubishi'den Türkiye’ye sanayi yatırımı

Giriş Tarihi: 1.10.2013

Geçen hafta Çankırı'da yarım milyar dolarlık lastik fabrikasının temelini atan Sumitomo'nun ardından şimdi de Mitsubishi kolları sıvadı. Japon şirketi Ümraniye'de tesis kuracağını açıkladı

Geçen yıldan bu yana rotasını Türkiye'ye kıran Japon şirketleri Türkiye'de yatırım yarışına girdi. Mitsui, Sumitomo, Toshiba gibi Japon sanayisinin öncülerinin ardından bir başka dev daha yatırım için kolları sıvadı. Bankacılıkta onay alan Mitsubishi şimdi de sanayi için düğmeye bastı. 350 bin çalışanı bulunan Mitsubishi, Türkiye'de otomotiv sanayiye yönelik tesis kurmaya hazırlanıyor. Japon şirketin amiral gemisi Mitsubishi Electric, Türkiye'deki büyüme planında ilk adımı ise geçtiğimiz aylarda İstanbul'da kurduğu şirketle attı. 28 milyon liralık sermayeye sahip Mitsubishi Electric Turkey A.Ş. adıyla faaliyete başlayan şirket şimdi de Ümraniye'de bir sanayi tesisi kuracak.

HEDEF 30 MİLYON $
Japon şirket dün yaptığı açıklamada tesisin Japon otomotiv şirketlerine yönelik ürün ve teknik destek vereceği kaydedildi. Tesisin 2016'da hedefi yıllık 30 milyon dolarlık ciro yapmak.

SAMURAY AKINI BAŞLADI
Son 2 yıldır yaptığı yatırım ve ortaklıklarla Türkiye'de en fazla konuşulan şirketler Japonlar oldu. Bank of Tokyo- Mitsubishi ile birlikte Mizuho Bank finans alanına odaklandı. Acıbadem Hastaneleri'ne ortak olan Japon devi Mitsui Tempo Çağrı şirketinin ana hissedarı oldu. Ağustos sonunda ise Petlas'la işbirliğine giren Sumitomo 516 milyon dolarlık lastik fabrikasının temelini attı.

1863'te kurulan Mitsubishi, enerjiden otomotive birçok alanda çalışma yürütüyor. Geçen yılı 248 milyar dolarlık ciroyla kapatan şirket, Sinop'ta yapılması planlanan 22 milyar dolarlık nükleer santrali Fransız Areva ile birlikte inşa edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mitsubishi'den Türkiye’ye sanayi yatırımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN