İhracat yeniden gaza bastı

Yeniden gaza basan ihracat, eylülde % 11.1 artışla 12.5 milyar $ oldu. AB'ye satışlar % 12.2 arttı. Otomotiv ihracatı 2 milyar $'a dayandı. İhracatını en çok artıran ise gemi sektörü oldu

Giriş Tarihi: 2.10.2013
İhracat eylülde geçen yıla göre yüzde 11.1 artışla 12 milyar 555 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracat ise bir önceki döneme göre yüzde 3.3 artarak 151 milyar 530 milyon dolara çıktı. İlk 9 ayda da ihracat geçen yıla göre yüzde 0.6 artışla 111 milyar 980 milyon dolar oldu. Artışta otomotiv ihracatındaki yüzde 31.3'lük yükselme etkili oldu. Eylül rakamlarını Artvin'de açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "İlk 9 aydaki kümüle artış performansımız yüzde 5.6 oldu" dedi. Eylülde AB'ye ihracat yüzde 12.2 arttı. Aynı dönemde BDT ülkelerine 12, Ortadoğu'ya 7, Afrika'ya 4, Kuzey Amerika ülkelerine yüzde 3 ihracat artışı yakalandı.

SURİYE'DE ARTIŞ % 140

Gine'ye yaptığımız ihracat yüzde 438 artarken, diğer ülkelerin yüzdelik artışları şöyle sıralandı: Malezya 200, Suriye 140, Litvanya 131, Güney Kore 125, Japonya 90, BAE 80, Çin 44. Eylülde en fazla ihracatı 1.97 milyar dolar ile otomotiv sektörü yaparken, bunu 1.52 milyar dolarla hazır giyim sektörü izledi. Üçüncü sırada ise 1.42 milyar dolarla kimyevi maddeler sektörü yer aldı.

LİDERLİK GEMİ SEKTÖRÜNDE
Eylül ayında ihracatını en fazla artıran sektör yüzde 695 artışla gemi ve yat sektörü oldu. Bunu yüzde 82 ihracat artışıyla zeytin ve zeytinyağı sektörü izledi. İller arasında ihracatını en fazla artıran il yüzde 42'yle Sakarya oldu.

BÜYÜME VE İSTİHDAMI SIRTLARIZ
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracat rakamlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede "Türkiye, yurt içinde üretimi kârlı ve istikrarlı kılacak yeni bir iklim yaratmaya odaklanmalı" dedi. Büyükekşi, "Girişimci yatırım yapmalı, istikrarlı ve rekabetçi kur desteği görmeli, ekonomik faaliyetinden kâr etmeli. İhracat bu şartlarda büyüme ve istihdamı sırtlar. Yoksa Fed, tartışmalarımızın merkezine oturur" diye konuştu. Dünya ticaretinde belirgin toparlanma sinyali olduğunu anlatan Büyükekşi, "Bunu imalat verilerindeki toparlanmaya bağlıyoruz. Bu yıl dünya ekonomilerinde yüzde 2.2, gelişmiş ülkelerde 1.2, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 5 büyüme bekleniyor" dedi.

AB'YE İHRACAT % 12.2 ARTTI
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatın tabana yayılması için çalıştıklarını söyledi. AB'nin dünyadan ithalatı gerilerken Türkiye'nin AB'ye ihracatının yüzde 12.2 arttığına dikkat çeken Çağlayan, yılın kalan aylarının dünya genelinde dış ticaret açısından daha zor geçeceğini dile getirdi. Bakan Çağlayan, 2013 Eylül'ünde toplam 224 ülke veya gümrük bölgesine ihracat yapıldığını bildirdi. Eylül ayında 100 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirilen ülke sayısının 26 olduğunu vurgulayan Çağlayan, gerek fasıl bazında gerek ülke bazında ihracat performansından oldukça memnun olduklarını bildirdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat yeniden gaza bastı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN