Panasonic Viko'ya ortak oldu

Giriş Tarihi: 31.10.2013 15:50 Güncelleme Tarihi: 31.10.2013 16:39

Teknoloji firması Panasonic ile elektrik anahtarları ve prizleri alanında faaliyet gösteren Viko ortaklık anlaşması imzaladı.

Japon elektronik üreticisi Panasonic, anahtar ve priz üreticisi Viko'nun çoğunluk hissesini aldı.

Yayımlanan basın bülteninde Panasonic'in Türkiye'nin büyüme potansiyeli ve stratejik konumundan yararlanarak Rusya, Orta Asya, Ortadoğu, Afrika ve Avrupa pazarlarındaki konumunu güçlendirmeyi amaçladığı ifade edildi.

Açıklamada anlaşmanın mali değeri veya ayrıntıları konusunda bilgi yer almazken, Japonya'nın Nikkei gazetesinde Panasonic'in Viko'yu 460 milyon dolara aldığı ifade edildi. Açıklamada, ortaklığın bazı şartların yerine getirilmesinin ardından yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Viko'dan yapılan açıklamaya göre, imzalanan anlaşmada yer alan bazı şartların yerine getirilmesinden sonra yürürlüğe girecek ortaklıkla, her iki
şirket de yeni rekabet avantajları ve sinerji yaratacak bir güç birliği hedefliyor.

Panasonic, ortaklıkla Türkiye'nin büyüme potansiyeli ve stratejik konumundan yararlanarak Rusya, Ukrayna, Orta Asya, Ortadoğu, Afrika ve Avrupa
pazarlarındaki konumunu güçlendirmeyi amaçlıyor.

Viko kurucu ortakları Cahit Durmaz ve Ali Dağbaşı, ortaklık anlaşması sonrası yaptıkları açıklamada şunları kaydetti:

"Kuruluşumuzdan bugüne müşterilerimiz için değer katmaya odaklanan yenilikçi bir yaklaşımla pek çok ürünü pazara sunduk. Vizyonumuzdan aldığımız enerji ile dünya markası olma yolunda 70'in üzerinde ülkede aydınlığı parmak uçlarına taşıdık. Yıllar içerisinde ülkemizde ve yurt dışında sektörümüzde lider markalar arasında yerimizi aldık. Bu başarının ardında yatan en önemli ilham kaynağımız sürekli mükemmele ulaşma ve bir dünya markası olma tutkusu oldu.

Bu tutkunun gereği olarak vizyonumuza 2023 yılında sektörümüzde dünyadaki ilk 10 markadan birisi olma hedefini koyduk. Her geçen yıl küresel rekabetin arttığı ve konsolidasyonların hızlandığı günümüz dünyasında böylesine iddialı hedeflere ulaşmanın dünya liderleriyle güç birliği oluşturmaktan geçtiği inancıyla bu yıl içerisinde stratejik ortaklık girişimlerimizi başlattık. Bugün,100 yıla dayanan başarılı geçmişi ile dünyanın en itibarlı markaları arasında yerini alan teknoloji devi Panasonic ile bir ortaklık anlaşması imzalamaktan duyduğumuz gurur ve mutluluğu paylaşmak istiyoruz. Panasonic ile ortaklığımızın gerek Türkiye gerekse dış pazarlardaki konumumuzu güçlendireceğine ve vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda çok önemli bir atılım olacağına inanıyoruz. Ayrıca, bu ortaklığın yıllardır örnek bir düzeyde sürdürülen tarihsel Türk - Japon dostluğunun daha da güçlenmesine katkı sağlayacağı görüşündeyiz"

Panasonic'in çoğunluk hissedarı olduğu ortaklık anlaşması sonrası görüşlerini paylaşan Panasonic Eco Solutions Başkanı Mr. Yoshioka da, şunları kaydetti:

"Viko ile ortaklığımız Panasonic için stratejik öneme sahiptir. Panasonic, Türkiye'yi bir üs olarak kullanarak; Viko'nun güçlü marka bilinirliği, yaygın satış kanalları ve Avrupa tipi anahtar - priz üretimindeki ileri teknolojileri gibi güçlü yönetim kaynakları sayesinde sadece Türkiye'de değil, Orta Doğu, BDT, Avrupa ve Afrika pazarlarında da büyümeyi hedeflemektedir. Panasonic ve Viko bu ortaklıkla güçlerini birleştirerek sinerjilerini artırmayı ve hedef pazarlardaki konumlarını daha da genişletmeyi amaçlamaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Panasonic Viko'ya ortak oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN