Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NY Metropolitan'da Türk imzası

Türk sanatçılar dünyaya damga vuruyor. En önemli sanat müzelerinden 150 yıllık New York Metropolitan, Türk ressam Gülay Semercioğlu'nun eserini daimi koleksiyonuna aldı

Giriş Tarihi: 2.11.2013
Türk çağdaş sanatı, sadece Türk koleksiyonerler tarafından değil uluslararası boyutta da takip edilmeye başlandı. Bunun son örneği New York Metropolitan Müzesi'nin sanatçı Gülay Semercioğlu'nun bir eserini müze envanterine katması oldu. Böylece Burhan Doğançay'dan sonra ilk kez yaşayan bir Türk sanatçının eseri bu müzeye girdi. Dünya sanatının en önemli eserlerine ev sahipliği yapan Metropolitan Müzesi'nin koleksiyonunda yer almak bir sanatçının kariyerinde ulaşacağı en yüksek noktalardan biri olarak kabul ediliyor.

UYKULARIM KAÇTI

1968, İstanbul doğumlu Semercioğlu, "Pek çok sanatçının hayalini kurduğu bir müzeye eserimin alınmış olması çok heyecan verici. Uzun süre inanamadım, uykularım kaçtı. İmzayı atınca inandım ancak" dedi. Semercioğlu'nu 2005'ten beri temsil eden Pi ArtWorks Galeri'nin sahibi Yeşim Turanlı, Metropolitan Müzesi'nin, bu coğrafyaya yeni yeni odaklandığını belirtti. Turanlı "Semercioğlu, müzenin sanat komitesi tarafından fark edilip, seçici komiteye önerilmiş. Onay alınınca bizimle iletişime geçildi. Önerdiğimiz eser, müze daimi koleksiyonuna dahil edildi" dedi. Turanlı, kendisinde 6 adet Gülay Semercioğlu eseri bulunan Türkiye'nin en büyük koleksiyonerlerinden işadamı Öner Kocabeyoğlu'nun eseri fonladığını da belirtti. Böylece eser, Metropolitan'a Kocabeyoğlu bağışı olarak devredildi.

2 BİNDEN 10 BİN $'A ÇIKTI

Sekiz yıldır Semercioğlu'nun galericiliğini yapan Yeşim Turanlı eser fiyatlarıyla ilgili şöyle konuştu: "Semercioğlu eserlerinin fiyatları, Türkiye'nin yanı sıra ABD, Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu'dan gelen talep üzerine hassas dengelerle yükseliyor. Artışın yılda yüzde 10-15'i geçmemesine dikkat ediyoruz. Ama önemli bir müze sergisi veya alımı sonrasında artışlar olabiliyor. 2005'te Semercioğlu ile çalışmaya başladığımızda 2 bin-5 bin dolar olan fiyatlar bugün 10 bin-50 bin dolar aralığında." Gülay Semercioğlu eserleri 2006'dan bugüne 27 kez müzayedelerde görüldü. 23'ü satışla sonuçlandı. Kayda değer ilk satış 20 bin dolar ile 2008'de Dubai Christie's'de gerçekleşti. 2010'da Londra Sotheby's'deki müzayedede ise Semercioğlu eseri için çekiç 39 bin dolara indi. Sanatçının müzayede rekoru ise bu yıl şubat ayında Maçka Mezat'ta 50 bin dolarla gerçekleşti. Müzayedelerde bugüne kadar sanatçının 23 eseri için toplam 520 bin dolar ödendi.

MALZEMESİ TEL

Semercioğlu'nun mayısta Pi ArtWorks İstanbul ve kasımda Pi Artworks Londra'da sergisi olacak. Sanatçı ürettiği eserlerle ilgili şöyle konuştu: "Eserlerin üretiminde fiziki zorluk var. Bu yüzden ayda 1 eser ortaya çıkıyor. Malzeme olarak üst üste, kat kat tel kullanıyorum. Çünkü ne kadar çok kat olursa eserdeki derinlik ve üç boyutluluk hissi o kadar artıyor. Bu da zaman alıyor." Semercioğlu imzası, Kocabeyoğlu dışında Nezih Barut, Suzan Sabancı ve İstanbul Modern gibi önemli koleksiyonlarda bulunuyor. Ayrıca dünyanın önemli koleksiyonlarında da eserleri var. Bunlar arasında Farhad Farjam Koleksiyonu, Cocca Sanat ve Dizayn Enstitüsü, Centene Holding, Nicolas Kairis gibi ünlüler yer alıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NY Metropolitan'da Türk imzası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN