Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanata da demokrasi şart

Contemporary Istanbul Genel Koordinatörü Prof. Dr. Kahraman'a göre sanattaki büyüme tabana yayılmayla hız kazanacak. Kahraman, "Bu ivmeyle pazar 4 kat büyüyecek" dedi

Giriş Tarihi: 9.11.2013
Bu yıl sekizincisi düzenlenen Contemporary Istanbul, Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı yarın akşam son bulacak. 7 Kasım'da kapılarını açan fuarda, 650 sanatçıya ait 3 binden fazla çağdaş sanat eseri sergileniyor. Dünyada ve Türkiye'de sanata dair iyi bir gözlem fırsatı sunan fuarın genel koordinatörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, "Sanata biraz ilgi duyan biri, bu fuarı bir kez değil, birçok kez gezmeli" dedi. Kahraman sözlerine şöyle devam etti: "Sanata yatırım, 1929'daki Büyük Buhran hariç hiç kaybettirmemiş."

PİYASA 4 KAT BÜYÜYECEK

Türkiye'de durumun biraz daha farklı olduğunu ve sanatın krizlerden nispeten daha çok etkilendiğini belirten Kahraman, "Yine de sanat piyasasındaki genişleme dikkat çekici. Türkiye'de piyasa büyüklüğü, dünyadakinin binde 65'i kadar. Daha sekiz yıl önce 100 milyon dolar seviyesindeyken bugün 400 milyona yaklaşan bir hacim söz konusu. Bunda kişi başı GSYMH'nın 10 bin dolar seviyesine gelmesi de etkili oldu" dedi. Prof.Dr. Kahraman sanat piyasasının 10 yıllık gelişimini de şöyle yorumladı: "Türkiye'deki sanat harcamaları gelir ortalamasının üzerinde, 20 bin dolarlık ülkeler seviyesinde. Bu da 10 yıl sonra kişi başı gelir 25 bine yükselince pazarın dört kat büyüyeceği anlamına geliyor."

180 MİLYON TL'LİK SERGİ
Akbank Private Banking ana sponsorluğunda düzenlenen Contemporary Istanbul'u, ön izleme ve açılış gününün sonunda tam 17 bin sanatsever ziyaret etti. Sergilenen 3 bini aşkın eserin yüzde 22'si yeni sahiplerini buldu. Bu oran, 2012'ye kıyasla yüzde 20 daha yüksek bir satışı temsil ediyor. Fuarda yer alan eserlerin toplam değeri ise 180 milyon lirayı buluyor.

PİYASA SERVET SARMALINDAN ÇIKMALI
Prof. Dr. Kahraman, sanat piyasasının servet sahipleri dışına taşması gerektiğini söylüyor. Her alanda demokrasiye inandığını vurgulayan Kahraman, şöyle konuştu: "Büyük koleksiyonlar ve onlardan oluşmuş müzelere hiçbir itirazım yok. Türkiye bunlara hasret. Ancak benim burada düşündüğüm başka bir şey daha var. Sanatın da demokratikleşmesi gerektiğini düşünüyorum. Sanat koleksiyonculuğunun yaygınlaşması lazım."

ULAŞILABİLİR FİYAT PAZARI BÜYÜTÜR
Sanata tabana yayılmanın pahalı ve büyük alımlarla değil küçük değerde koleksiyonlarla gerçekleşebileceğini belirten Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Londra örneğini veriyor. Londra'da her yıl ekim ayında 'Affordable Art Fair' diye bir fuar yapıldığını anlatan Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu, ulaşılabilir meblağlarda eserlerin satıldığı bir fuar. 100 ila 10 bin dolar arasında sanat yapıtları sergilenir. Sanat piyasası ve fuarların büyük alımların yanı sıra, bu tarz 'ulaşılabilir fiyatları' da desteklemesi gerektiğini düşünüyorum." Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcılığı'nı yürüten ve Türkiye'nin en önemli sanat eleştirmenlerinden olan Kahraman, sanat yapıtına bakmanın ve almanın temelde bir kitap okumaktan farklı olmadığını belirtti. Kahraman, "Alınabilir mertebelerde sanat yapıtı arzı ve yeni koleksiyonerlerin artmasına yönelik politikalara ihtiyaç var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanata da demokrasi şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN