İlaçta tazminat operasyonu

Abdi İbrahim İlaç'ın 20 milyon liralık tazminatı ödememek için 300 kişiyi işten attığı iddia ediliyor. Şirket, çalışanların hayali depo kurduğunu iddia etse de uzmanlar bunun mümkün olmadığını söylüyor

Giriş Tarihi: 14.12.2013
Geçen hafta 300'e yakın mümessilin işine son veren Abdi İbrahim İlaç'la ilgili tartışmalar büyüyor. Şirketin, 300 kişiyi 20 milyon liraya ulaşan tazminatı ödememek için işten attığı, çalışanları 'hayali depo' kurmakla itham ettiği belirtiliyor. Abdi İbrahim'in patronu Nezih Barut, çalışanların hayali ilaç deposu kurduğunu, eczanelere ilaç satmış gibi gösterip, kendisini zarara uğrattığını belirtmişti. Ancak sektör uzmanları, şirketin hayali depo iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Şirketin haberi olmadan tek kutu satılamaz" diyor. İlaç sektöründe son dönemde yaşanan işten çıkarmaların 'karekod'la bağlantılı olduğunu belirten uzmanlar, "İlaç takip sistemiyle (karekod) ürün üreticiden tüketiciye gelinceye kadar takip edilebiliyor. Bu da daha önce şirketlerin yaptığı balon satışların önüne geçiyor. Satışlar azaldığı için de eleman çıkarıyorlar" yorumu yapıyor. Uzmanlar, atılanların önemli bir kısmının 10 yıllık çalışma süresine sahip olduğunu, bu nedenle de işverenlerin yüksek tazminatları ödememek için hayali depo kılıfı uydurduğunu öne sürüyor.

FİZİKİ İNCELEME YAPILIYOR
İlaç satışlarını takip eden IMS de iddiaları yalanlıyor. IMS'den yapılan açıklamada, "Bir depo bize başvurduğunda orayı fiziki olarak inceliyoruz. Bu nedenle hayali deponun kayıtlarımızda olması mümkün değil. Biz beyan edilen verileri servis ediyoruz" denildi. Anadolu Eczacı ve Depocuları Derneği Başkanı Eczacı Güney Sakbaş da, "İlaç şirketlerinin hayali satış yaptıkları yıllardır iddia edilir. Şayet bu varsa bile artık karekod sistemi geldiği için yapılması çok zor. Bu durum, sektörde yaşanan işten atmaları da açıklıyor" iddiasında bulundu. Abdi İbrahim'de yaşananlara başka ilaç şirketlerinde de sıkça rastlanıyor.

ABDİ İBRAHİM SEKTÖRE BORÇLU
Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak bir basın açıklaması yaptı. Çolak, "İlaç şirketleri, küçülmenin yükünü çalışanlarına ve eczacılara attı. Abdi İbrahim, çalışandan eczaneye kadar herkese borçlu" dedi.

HAYALİ DEPOYU HİÇ DUYMADIM
Eczacının Sesi sitesinin Başkanı Hakan Gençosmanoğlu da hayali depo uygulamasını hiç duymadığını söyledi. Gençosmanoğlu, "Hayali satışlar konusunda ise çeşitli iddialar var. Şirketler, mümessilleri toptan satış için zorluyor. Bu nedenle birkaç eczanenin bir araya getirilerek toplu satış yapıldığını duyduk" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlaçta tazminat operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN