Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kara kutuyu kurtarma paniği

Cemaatin kara kutusu olan Bank Asya'da panik başladı. Bankadan 2 milyara yakın mevduat çıkışı olduğu belirtiliyor. Cemaat üyeleri altın, araba, ev satıp bankaya para yatırmaya çalışıyor

Giriş Tarihi: 9.1.2014
Cemaatin adeta kara kutusu olan Bank Asya'da panik başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan edinilen bilgilere göre, bankada mevduat çıkışlarının 2 milyarı bulduğu belirtiliyor. Ağırlığı kamu kaynaklı bu çıkışlar bankanın rasyolarını sıkıntıya sokunca cemaatin direktifiyle üyeler araba, ev, altınlarını satıp bankaya mevduat yatırmaya başladı. Amaç bankaya Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun el koymasının önüne geçmek. Cemaatin paniğinin nedeni İmar Bankası sendromunu akla getiriyor. İmar Bankası'na el konulduktan sonra bankadaki fiktif hesaplara ulaşılmış bu da Uzan İmparatorluğu'nun çöküşünü hazırlamıştı.

ŞUBELER YASAK DİNLEMİYOR
Cemaatin para yatırma direktifini alanlar pazartesi ve salı günü Bank Asya şubelerinin önünde büyük kalabalıklar oluşturdu. Gün içinde saat 17:30'da kapanması gereken banka şubelerinin bir kısmı, mevzuata aykırı davranılarak gece 21:00'e kadar açık tutuldu. Alınan paralar ertesi gün hesaba geçirilerek mevduat artışı sağlanmaya çalışıldı. Cemaate yakın şirketlerden de kredilerin erken çağrılarak bankanın aktiflerine geçirildiği belirtiliyor. Ancak mevduat girişinin çıkışlar kadar olmadığı da söyleniyor.

KÖTÜ KREDİLERİ ARTIYOR
Bankada mevduat çıkışı hızlanırken batık krediler de artıyor. Bank Asya'nın verilerine göre, 2011 sonu itibarıyla 615 milyon lira olan takipteki kredi miktarı 2012'de 34 milyon lira artarak 649 milyon liraya kadar çıktı. Bu rakam 2013'ün üçüncü çeyreğinde 809 milyon liraya ulaştı. Bankanın sık genel müdür değişikliği yapmasının altında da bu kötü gidişatın yattığı iddia ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara kutuyu kurtarma paniği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN